Dodaj publikację
Autor
Milena Laszkowska
Data publikacji
2014-05-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
34

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstawiam mój pomysł na godzinę wychowawczą w III klasie Gimnazjum, dotyczy ona konsekwencji nieprawidłowych zachowań.
 Pobierz (doc, 364,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Nauczyciel: Milena Laszkowska
Klasa II b

Temat: Konsekwencje niewłaściwych zachowań.

Cele:
- uczeń potrafi nazwać swoje uczucia
- uczeń potrafi wskazać niewłaściwe zachowania
- uczeń rozumie konsekwencje swoich zachowań
- uczeń identyfikuje się z grupą

Metody:
- pogadanka - swobodne wypowiedzi uczniów
- praca na przygotowanych materiałach

Formy pracy:
- indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: kartki papieru, materiały ksero , pisaki, plakat

Tok lekcji:
1. Wyjaśnienie tematu, ustalenie zasad wspólnej pracy.

2. Grupowa analiza sytuacji w klasie, wskazanie niewłaściwych zachowań. (Załącznik nr 1)

3. Pogrupowanie uczuć, identyfikacja uczuć pozytywnych i negatywnych. (Załącznik nr 2)

4. Przypisanie uczuć do konkretnych sytuacji. (Załącznik nr 3)

5. Uzupełnienie „koniczyny” – podanie uczuć towarzyszących niewłaściwym zachowaniom na lekcji. (Załącznik nr 4)

6. Wypracowanie wspólnych wniosków

Załącznik nr 1.

Zrób krok w przód tylko wtedy jeśli zgadzasz się z poniższym zdaniem, lub wtedy gdy odnosi się ono bezpośrednio do ciebie:

Pozytywne zjawiska w klasie

1. Moi koledzy/koleżanki z klasy starają się żeby atmosfera na lekcji była jak najlepsza.

2. Mogę ”być sobą” w mojej klasie, nie muszę nikogo udawać.

3. Koledzy/koleżanki zawsze „trzymają język za zębami” by mnie nie urazić.

4. Koledzy i koleżanki włączają mnie w sprawy klasowe, czuję, że liczą się z moim zdaniem

5. Koledzy/koleżanki nie zachowują się złośliwie, nie próbują nikogo specjalnie urazić.

6. Czuję ze koledzy/koleżanki interesują się moimi sprawami i starają się dowiedzieć co myślę, czym się interesuje

7. Kiedy jestem chory nie mam problemu z uzyskaniem lekcji od koleżanek/kolegów, gdy czegoś nie rozumiem z jakiegoś przedmiotu, ktoś z klasy zawsze mi pomoże

8. Na lekcjach wszystkim zależy, żeby zrozumieć, dowiedzieć się i zapamiętać jak najwięcej

9. Jeżeli ktoś sprawi mi przykrość lub zrobi coś co mnie zrani mogę liczyć na to, że mnie przeprosi i się pogodzimy

10. W klasie nie ma konfliktów.

11. Nikt złośliwie lub specjalnie nie przeszkadza na lekcji, wszyscy starają się by zrozumieć jak najwięcej.

12. Nikt w klasie nie osądza i nie ocenia innych, nie rozpowiada plotek.

13. Nie zdarzają się sytuacje, w których ktoś zrobi coś niewłaściwego i zrzuca winę na inną osobę, lub milczy i pozwala komuś przyjąć winę.

14. Czuję, że liczą się z moim zdaniem i mam wpływ na ich zachowanie, kiedy zwrócę komuś uwagę, że zachowuje się niewłaściwie, wiem, że będzie szanował moją prośbę.

Załącznik nr 2

Podkreśl te uczucia które uważasz za pozytywne. Negatywne pozostaw bez niczego.

ZŁOŚĆ

FRUSTRACJA

ROZCZAROWANIE

ŻYCZLIWOŚĆ

ZAZDROŚĆ

STRACH

CIEKAWOŚĆ

BEZRADNOŚĆ

RADOŚĆ

PORAŻKA

ZADOWOLENIE

GNIEW

ZASKOCZENIE ...