Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI GODZINY Z WYCHOWAWCĄ
W KLASIE III GIMNAZJUM
TEMAT: ROLA WARTOŚCI ŻYCIOWYCH W WYBORZE ZAWODU.
CZAS: 45 MINUT.
METODY: KARTA PRACY, BURZA MÓZGÓW, DYSKUSJA, PRACA W GRUPACH.
CEL: ZAPOZNANIE UCZNIÓW ZE ZMYSŁEM ZAWODOWEJ DZIAŁALNOŚCI; ZBUDOWANIE IDEALNEGO OBRAZU ŻYCIA W ZGODNOŚCI Z ŻYCIOWYMI WARTOŚCIAMI: SPRAWDZENIE TEORETYCZNE WIADOMOŚCI UCZNIÓW.
PRZEBIEG ZAJĘĆ: ZAPIS NA TABLICY WARTOŚCI CZŁOWIEKA NIE W TYM, CO MA, TYLKO W TYM, CZY POTRAFI DOZNAĆ RADOŚCI CZYNIĄC, TWORZĄC ( MARIA DĄBROWSKA)
WPROWADZENIE: NAUCZYCIEL PYTA CO TO JEST PRACA, MOTYWACJA DO DZIAŁANIA I SAMOROZWÓJ.
ĆWICZENIE PIERWSZE : WARTOŚCI ORIENTACYJNE – POZNANIE ŻYCIOWYCH WARTOŚCI, ZBIEŻNOŚĆ ŻYCIOWYCH WARTOŚCI Z ZAWODOWYMI ORAZ Z ŻYCIOWYMI STEREOTYPAMI. UCZNIOWIE PRACUJĄ W GRUPACH. KAŻDA GRUPA OTRZYMUJE KARTKI ZE SPISEM WARTOŚCI, KTÓRE MUSZĄ PRZYPORZĄDKOWAĆ DO ZAWODÓW.
ĆWICZENIE DRUGIE: DLACZEGO MUSZĘ PRACOWAĆ?
DYSKUSJA: CO DAJE CZŁOWIEKOWI PRACA PRÓCZ STABILNOŚCI I ZABEZPIECZENIA MATERIALNEGO?
CZYM POWINIEN BYĆ ZAWÓD DLA CZŁOWIEKA, ŻEBY DOŚWIADCZAŁ ON POTRZEBĘ I CHĘĆ PRACY, KONKRETNIE W WYBRANYM ZAWODZIE?
ĆWICZENIE TRZECIE: WYBRANI UCZNIOWIE PRZYJMUJĄ ROLĘ POSZUKUJĄCYCH PRACĘ I UMAWIA SIĘ KTÓRY BĘDZIE WYRAZICIELEM TAKICH WARTOŚCI JAK RODZINA, INTERESUJĄCA PRACA, PIENIĄDZE ORAZ WYZNACZA PRACOWADCĘ. POSZUKUJĄCY PRACY ODPOWIADAJĄ, CZY DANA PRACA IM ODPOWIADA CZY TEZ NIE, ZGODNIE Z WARTOŚCIAMI, KTÓRE PREZENTUJĄ.
PODSUMOWANIE: NAUCZYCIEL ZADAJĘ PYTANIE: JAKI JEST WPŁYW WARTOŚCI CZŁOWIEKA NA POSTAWY WOBEC WYBORU ZAWODU, JAKIE WARTOŚCI ŻYCIOWE WYBIERAMY I DLACZEGO? UCZNIOWIE WYCIĄGAJĄ WNIOSKI .