Dodaj publikację
Autor
Joanna Spandel
Data publikacji
2014-05-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
99

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji dla klasy 2 gimnazjum.
 Pobierz (docx, 19,4 KB)

Podgląd treści

Data: …………….

Klasa: 2 gimnazjum

Czas trwania zajęć: 45 min.

Nauczany przedmiot: biologia

Program nauczania: ”Program nauczania biologii w klasach I-III gimnazjum ” autorstwa Anny Zdziennickiej

Temat zajęć: Budowa i działanie narządu wzroku.

Integracja:

● międzyprzedmiotowa: - fizyka (optyka)

5. Cele operacyjne.

Uczeń potrafi:

●WIADOMOŚCI:

- omówić funkcje elementów budowy oka,

- wymienić elementy stanowiące aparat ochronny oka,

- wyjaśnić pojęcia: adaptacja i akomodacja,

- rozróżnić rolę czopków i pręcików,

●UMIEJĘTNOŚCI:

- określić funkcję aparatu ochronnego oka i elementów budowy oka,

- omówić powstawanie obrazu na siatkówce,

- doświadczalnie udowodnić istnienie plamki ślepej w oku,

- wykazać związek budowy elementów oka z pełnionymi przez nie funkcjami,

● POSTAWY

- dociekliwego badacza,

- wiązania teorii z praktyką,

- dążenie do poznania własnego ciała i prawidłowości nim rządzących.

6. Metody:

- kierowania samodzielną pracą uczniów,

- poszukujące,

- podające.

7. Zasady:

- strukturalnego nauczania,

- poglądowego nauczania,

- efektywności kształcenia

- wiązania teorii z praktyką,

- samodzielności i aktywności uczniów.

8. Formy pracy uczniów:

- praca indywidualna

9. Obudowa dydaktyczna:

- podręcznik, zeszyt przedmiotowy, karty pracy, tablica dydaktyczna- budowa oka

10. Wykaz piśmiennictwa

Dla ucznia

Dla nauczyciela

„Puls życia”M.Jefimow, Nowa Era, 2009

„Puls życia”M.Jefimow, Nowa Era, 2009

„Fizjologia organizmów z elementami fizjologii człowieka” Hoser P., wyd.wsip. Warszawa 1999

„Encyklopedia zdrowia” W.S. Gumułka, W.Rewerski, wyd.PWN, Warszawa, 1992

11.Organizacja zajęć lekcyjnych

Faza lekcji

Zadania do wykonania

Sposoby wykonania zadania

Czynności

Nauczyciela

Ucznia

1.Faza wstępna

(5 min.)

2. Faza realizacyjna

(35 min)

3. Faza podsumowu-jąca

(5 min.)

Sprawy organizacyjno- porządkowe

Wprowadzenie do tematu

Rola aparatu ochronnego oka

Poznanie funkcji elementów budowy oka

Rozróżnienie komórek siatkówki

Wykrycie obecności plamki ślepej w oku

Zadanie sprawdzające

Zadanie domowe

- omówienie roli narządów zmysłów

-opis

- tabela *

- tablica dydaktyczna

-opis

- doświadcze-nie

- pytania

-podaje temat lekcji

- wyjaśnia rolę elementów aparatu ochronnego oka

- tłumaczy wykonanie zadania

- nadzoruje pracę uczniów

- wskazuje elementy na tablicy

- wyjaśnia, jaką rolę pełnią czopki i pręciki

- wyjaśnia wykonanie doświadczenia

- nadzoruje pracę uczniów

- zadaje pytania

-podaje treść zadania- czym różni się proces akomodacji i adaptacji oka

- zadanie „dla chętnych” – zaprojektuj doświadczenie dotyczące ochronnego działania źrenicy.

- zapisuje temat lekcji

- słucha

- wyszukuje i przetwarza informacje

- uzupełnia tabelę

- słucha

- wykonuje doświadczenie

- wyciąga wnioski

- odpowiada

- dokonuje systematyzacji i samooceny wiedzy zdobytej na lekcji

- zapisuje treść zadania

12. Treści zawarte w podstawie programowej

Treści nauczania – wymagania szczegółowe

9. Narządy zmysłów. Uczeń:

1) przedstawia budowę oka i ucha oraz wyjaśnia sposób ich działania;

Zalecane doświadczenia i obserwacje.

Uczeń:

2) dokonuje obserwacji:

c) wykazujących obecność plamki ślepej na siatkówce oka.

*Zadanie - tabela

Element budowy oka

Funkcja

Nerw wzrokowy

Nadaję barwę oku

Twardówka

Reguluje ...