Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Sowa
Data publikacji
2014-05-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
31

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji przyrody w kl.V szkoły podstawowej - temat; Poznajemy warunki życia w górach. Dostosowany do nowej podstawy programowej. Temat lekcyjny zgodny z programem nauczania wydawnictwa Nowa Era pt. "Na tropach przyrody", oparty na podręczniku i ćwiczeniach "Na tropach przyrody" kl.5 aut.M.Braun, W. Grajkowski, M. Więckowski. 
 Pobierz (docx, 17,5 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji przyrody w kl. V

Nauczyciel: Agnieszka Sowa

Temat: Poznajemy warunki życia w górach

Cele lekcji:

Wiadomości:

Uczeń:

- zna warunki pogodowe w Tatrach

- zna zależność między wysokością nad poziomem morza a temperaturą powietrza

- wie jakie piętra roślinności występują w Tatrach

- zna główne sposoby gospodarowania człowieka w Tatrach

- wie, jakie parki narodowe utworzono w górach

umiejętności:

- scharakteryzuje warunki pogodowe gór

- obliczy temperaturę powietrza na różnych wysokościach

-rozróżni na fotografiach lub schemacie piętra roślinne oraz rozpozna charakterystyczne dla nich gatunki roślin

- wyjaśni przyczynę piętrowego rozmieszczenia roślin

-wymieni główne źródła utrzymania ludności w górach

- wskaże położenie górskich parków narodowych

postawy:

- jest świadomy znaczenia unikalnej przyrody w Tatrach

metody nauczania:

-słowne: praca z tekstem, pogadanka

- obserwacyjne: fotografie, ilustracje przedstawiające rośliny górskie

-praktycznego działania: praca z kartą pracy, praca z mapą krajobrazową

formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa

środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń cz. 1 Na tropach przyrody aut. Marcin Braun, Wojciech Grajkowski, Marek Więckowski, wyd. Nowa Era, atlas, zdjęcia prezentujące zajęcia górali , plansza z piętrami roślinności, ilustracje roślin ( lepnica bezłodygowa, krokus, sosna kosodrzewina, limba, ,buk) karty pracy, mapa ścienna

Przebieg zajęć:

I Faza wprowadzająca:

1. Czynności organizacyjno-porządkowe

2. Rekapitulacja wtórna (przypomnij podział Tatr ze względu na ich budowę, wymień elementy krajobrazu wysokogórskiego)

3. Podanie tematu i celów lekcji

II.Faza realizacyjna;

1. przedstawienie problemu i rozdanie kart pracy ( uczniowie w dwu grupach rozwiązują zadania na podstawie fotografii , planszy i podręcznika s. 112-115)

2.Uczniowie na zmianę prezentują swoje rozwiązania (ewentualna korekta i uzupełnienie wiadomości przez nauczyciela – prezentacja wymienionych w karcie pracy roślin, uzupełnienie schematu pięter roślinności na tablicy wskazanie parków narodowych na mapie ściennej)

3.Wspólna prezentacja wniosków

III . Faza podsumowująca

1. Wklejenie do zeszytów fragmentów kart pracy jako notatki

2. Sprawdzenie stopnia realizacji celów lekcji w formie ćwiczenia „ Zgadzam się, nie zgadzam się” – uczniowie po podaniu przez nauczyciela stwierdzenia, podchodzą w te miejsca w sali lekcyjnej, gdzie umieszczone zostały napisy zgadzam się , lub nie zgadzam się

- pogoda w górach jest bardzo zmienna

- temperatura w górach maleje wraz z wysokością nad poziomem morza

- im wyższe piętro roślinne tym większa różnorodność roślin w tym piętrze

- w górach są dobre warunki do rozwoju rolnictwa

- głównym źródłem utrzymania górali jest turystyka

- w górach utworzono dwa parki narodowe

- symbolem Tatrzańskiego Parku Narodowego jest kozica górska

3. Zadanie pracy domowej – ćw.1, str.75 i ćw. 2str. 76 z zeszytu ćwiczeń(omówienie) i pracy dla chętnych – „ Przygotuj krótką informację na temat Tatrzańskiego Parku Narodowego z uwzględnieniem występujących tam ...