Dodaj publikację
Autor
Alina Kwarciak
Data publikacji
2014-05-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
56

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji z zastosowaniem marionetki, prezentacji multimedialnej.
 Pobierz (doc, 44,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy V szkoły podstawowej.

Temat: Współczesny patriotyzm w wierszu Agnieszki Osieckiej „Ucz się polskiego”

Cel ogólny:
Uświadomienie uczniom konieczności nauki języka polskiego jako wyrazu współczesnego patriotyzmu.

Cele operacyjne:
Uczeń:
• zna tekst wiersza Agnieszki Osieckiej „Ucz się polskiego”,
• rozumie przesłanie utworu i docenia wartości, które przekazuje,
• potrafi odszukać środki poetyckie i określić ich funkcje w wierszu,
• rozumie pojęcie patriotyzmu, potrafi wskazać przykłady zachowań patriotycznych w różnych sytuacjach historycznych,
• rozumie znaczenie konieczności nauki języka polskiego jako współczesnego wyrazu patriotyzmu
• przypomina sobie oraz utrwala wiadomości poznane na lekcjach języka polskiego do tej pory.

Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Metody pracy: pogadanka, rozmowa kierowana, praca z tekstem, drama.

Środki dydaktyczne: Tekst wiersza Agnieszki Osieckiej „Ucz się polskiego”, karta pracy, marionetka „duch polskości”, nagranie piosenki „Ucz się polskiego”, nagranie MP4.

Przebieg lekcji:

I. Wprowadzenie.

1. Prezentacja plakatów „Moja ojczyzna”.
2. Rozmowa na temat patriotyzmu.
• Co to jest patriotyzm?
• Jak możemy wyrażać swój patriotyzm?
• Czym różni się patriotyzm z okresu wojny i okupacji Polski i współczesny?
• Jak można wyrażać swój patriotyzm na lekcjach języka polskiego?
• Sentencje na temat patriotyzmu – wyjaśnienie znaczenia.
3. Zapisanie tematu lekcji.

II. Rozwinięcie.
1. Podanie informacji na temat Agnieszki Osieckiej.
2. Ciche i głośne odczytanie tekstu przez uczniów.
3. Analiza i interpretacja tekstu. (załącznik nr1)
• Porównaj nastrój i styl sentencji na temat ojczyzny i wiersza Agnieszki Osieckiej.
• Który sposób mówienia bardziej Ci się podoba i dlaczego?
• Jakie jest przesłanie wiersza?
• Po co uczyć się polskiego?
• Co grozi polszczyźnie?
• Z ilu strof składa się tekst Agnieszki Osieckiej?
• Z ilu wersów składa się każda zwrotka?
• Jakie środki stylistyczne tutaj odnajdujecie?
– epitety
– powtórzenia
– metafory
– wyrazy dźwiękonaśladowcze
– rymy
• Kim jest podmiot liryczny?
• Do kogo skierowany jest refren?
• Wiersz Agnieszki Osieckiej przekonuje nas, ze warto się uczyć języka polskiego. Jak myślisz, dlaczego? Podaj trzy sensowne argumenty – samodzielna praca.
4. Odsłuchanie piosenki „Ucz się polskiego”
• W trakcie słuchania pojawia się marionetka „ducha polskości”.
5. Powtórzenie wiadomości z gramatyki i ortografii (drama w wykonaniu „ducha polskości”)
• Marionetka odpytuje uczniów z zakresu wiedzy o częściach mowy, słowotwórstwie, ortografii:
– Rzeczownik
– Czasownik
– Przymiotnik
– Liczebnik
– Głoska
– Litera
– Alfabet
– Pisownia rz, ż
– Pisownia ch, h
– Pisownia ó, u
– Pisownia „nie”.

III. Zakończenie:

1. Podsumowanie informacji o współczesnym patriotyzmie.
2. Zapisanie zadania domowego „Napisz, co sądzisz o zachowaniu młodych ludzi podczas uroczystości organizowanych z okazji świąt narodowych. Swoją opinię uzasadnij.
3. Duch przekazuje do odczytania ustawę dotyczącą konieczności znajomości języka polskiego.