Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz do wykorzystania w pracy z dziećmi w świetlicy szkolnej.
Grupa: klasa I-III
Czas trwania: 60 minut
Opracowała Małgorzata Pieluszczak
Temat: Zdrowo jemy w zdrowiu żyjemy.
Cele operacyjne:
• uczeń rozumie potrzebę dbania o zdrowie i przestrzegania zdrowej diety,
• ma poczucie współodpowiedzialności za własne zdrowie,
• przestrzega zasad współdziałania w grupie
Metody: pogadanka, elementy dyskusji, praktyczne działanie.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: jabłko, wiersz „Witaminowe abecadło”, szary papier, nożyczki, kredki, szablony owoców, warzyw, produktów mlecznych, ryb, mięsa, kolorowe gazetki, kaseta z nagraną muzyką.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa”
2. Pogadanka na temat:
• Dlaczego cały rok należy się zdrowo odżywiać?
• Jakie produkty zaliczamy do zdrowych dla naszego organizmu?
3. Czytanie wiersza pt. „Witaminowe abecadło”.
Dzieci odpowiadają na pytania:
• Jakie witaminy wymienił autor w wierszu?
• W jakich produktach znajdujemy te witaminy?
4. Zagadki tematyczne: Co to jest?
• Dobra gotowana, dobra i surowa. Choć nie pomarańcza, a pomarańczowa. Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i pociągniesz mono, wnet z ziemi wyskoczy. (marchew)
• Ma gruby brzuszek i ogonek mały. Będzie z niego pewnie barszczyk doskonały. (burak)
• Sto sukienek noszę wszędzie, gdy je zdejmę, płakać będziesz! (cebula)
• Niedaleko od drzewa pada, każdy je z ochotą zjada. Okrąglutkie i rumiane, na słoneczku dojrzewane. (jabłko)
• Czerwieni się ze wstydu. Dojrzewa na słonku. Wśród zielonych listków wisi na ogonku. (wiśnia)
• W wodzie pływają i na naszym stole bywają. (ryby)
• Ten biały napój daje Ci zdrowie. Nie możesz zgadnąć? Kotek Ci powie. (mleko)
• Choć dziurek w nim sporo, łatać ich nie trzeba. Zjem go z apetytem razem z kromką chleba. (ser)
5. Zabawa „Jabłko”.
Dzieci siedzą w kole. W rytm muzyki podają sobie jabłko z rąk do rąk. W momencie wyłączenia muzyki odpada dziecko, które trzyma owoc.
6. Układamy piramidę zdrowia.
Dzieci wycinają z przygotowanych gazetek produkty zdrowe dla naszego organizmu i według podanego wzoru układają piramidę zdrowia przyklejając wycięte elementy na odpowiednim poziomie.
Wykonanie gazetki ściennej w postaci piramidy zdrowia.
7. Podziękowanie za udział w zajęciach, poczęstowanie dzieci owocami oraz przypomnienie o konieczności umycia rąk i owoców.