Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz do wykorzystania w pracy z dziećmi w świetlicy szkolnej .
Grupa : klasa 1-3
Czas trwania : 60 minut
Opracowała Małgorzata Pieluszczak
Temat : Jak sobie radzić w sytuacjach konfliktowych ?
Cel ogólny: Kształtowanie właściwych postaw społecznych.
Cele szczegółowe:
- uczeń potrafi wyjaśnić pojęcie konflikt,
-uczeń rozpoznaje zachowania konfliktowe własne i cudze,
-uczeń dokonuje oceny pozytywnej i negatywnej strony konfliktu,
-uczeń zna inne sposoby zachowań w sytuacjach konfliktowych,
- uczeń potrafi kierować swoim zachowaniem w sposób racjonalny mimo sytuacji konfliktowych.
Metody : rozmowa, ćwiczenia dramowe, analiza opowiadania.
Formy pracy: z całą grupą ,indywidualna.
Środki dydaktyczne: arkusze papieru, markery.
Przebieg zajęć:
1.Przywitanie
Zapoznanie z tematem zajęć.
2.Rozmowa na temat niewłaściwych zachowań.
3.Słuchanie czytanego opowiadania M. Musierowicz pt. „Bijacz’’.
4.Rozmowa kierowana
-nazywanie sytuacji konfliktowych występujących w opowiadaniu
5. Słoneczko
Na dużym arkuszu zapisujemy słowo konflikt. Dzieci otrzymują karteczki i wypisują na nich słowa, które kojarzą się z konfliktem. Karteczki przyklejamy w kształcie promieni słonecznych przy napisie.
6.Odgrywanie scenek
Paweł i Tomek bawili się klockami. Po skończonej zabawie zostawili rozsypane klocki na podłodze i zajęli się rysowaniem. Pani poprosiła o posprzątanie klocków, ale chłopcy zwalali winę jeden na drugiego i nie chcieli po sobie posprzątać. Każdy z nich twierdził, że swoje klocki posprzątał. Kłócili się i obwiniali za bałagan jeden drugiego.
Nauczyciel prosi dzieci o przedstawienie rozwiązań konfliktu.
7.Dyskusja
Uczniowie odpowiadają na pytanie : Co można zrobić ,gdy zaistnieje konflikt?
Propozycje dzieci zapisujemy na dużej kartce i wywieszamy w widocznym miejscu w sali świetlicowej.
*Poprosić o pomoc nauczyciela.
*Panować nad swoją złością.
*Starać się unikać sytuacji konfliktowych.
*Starać się być koleżeńskim.
8.Pożegnanie grupy