Dodaj publikację
Autor
Barbara Demidowska
Data publikacji
2014-05-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
21

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja zawiera scenariusz zajęć do przeprowadzenia w klasie II. Zajęcia zaznajamiają uczniów z postacią Juliana Tuwima, jego twórczością i biografią.
 Pobierz (docx, 14,9 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć do przeprowadzenia

w klasie II

Temat zajęć: „Czy wiersze dają radość?” / Blok XIV Wiersze Juliana Tuwima

Data prowadzenia: 13.12.2013 r.

Prowadząca: Barbara Demidowska

Czas trwania zajęć: 45 minut

Cele zajęć:

- zapoznanie z informacjami dotyczącymi życia i twórczości Juliana Tuwima;

- utrwalenie tytułów wierszy dla dzieci napisanych przez Juliana Tuwima;

- kształtowanie umiejętności czytania z właściwą intonacją i we właściwym tempie;

- bogacenie słownictwa uczniów;

- utrwalenie widomości dotyczących budowy wiersza;

- kształtowanie umiejętności wyszukiwania rymów w wierszu;

- kształtowanie umiejętności pisania ze słuchu;

- wdrażanie do uważnego słuchania wiadomości przekazywanych przez nauczyciela;

- kształtowanie umiejętności przedstawiania za pomocą ruchu opowieści nauczyciela;

- wdrażanie do wypowiadania się pełnym zdaniem, poprawnie pod względem gramatycznym.

Metody :

- słowne - pogadanka, rozmowa kierowana;

- czynne - czytanie wiersza J. Tuwima „Okulary”, analiza słownictwa związanego z wierszem, omówienie budowy wiersza, wyszukiwanie rymów w wierszu, pisanie ze słuchu, improwizacja ruchowa opowiadania nauczyciela.

- oglądowe – oglądanie prezentacji multimedialnej dotyczącej życia i twórczości Juliana Tuwima.

Formy pracy:

- indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

- tekst wiersza J. Tuwima „Okulary”, prezentacja multimedialna dotycząca życia i twórczości Juliana Tuwima.

Przebieg zajęć

Zapoznanie uczniów z tematem zajęć.

Przedstawienie prezentacji multimedialnej dotyczącej życia i twórczości Juliana Tuwima.

- oglądanie zdjęć,

- odgadywanie tytułów wierszy dla dzieci autorstwa Juliana Tuwima,

3. Szukanie schowanego przez nauczyciela przedmiotu jako wprowadzenie do omówienia wiersza pt „Okulary”.

4. Głośne czytanie wiersza „Okulary” przez chętnych uczniów.

5. Rozmowa na temat wiersza:

- Czy podobał się wam wiersz, w jaki nastrój was wprawił?

- Co was w nim rozbawiło?

- Gdzie pan Hilary szukał swoich okularów?

6. Podkreślanie w podręczniku wyrazów, określających cechy charakteru pana Hilarego.

7. Omówienie budowy wiersza:

- Z ilu zwrotek składa się wiersz?

- Ile wersów jest w poszczególnych zwrotkach?

8. Wyszukiwanie w wierszu wyrazów rymujących się.

9. Zapoznanie uczniów z fragmentem wywiadu przeprowadzonego z poetą.

10. Improwizacja ruchowa do opowiadania nauczyciela.

11. Zapisanie przez uczniów w zeszytach kilku zdań dotyczących Juliana Tuwima.

12. Podsumowanie zajęć.