Dodaj publikację
Autor
Tamara Dziurhaluk
Data publikacji
2014-05-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
61

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z wychowawcą dla kl V nt. sposobów rozwiązywania konfliktów. Opracowała: Tamara Dziurhaluk.
 Pobierz (docx, 17,5 KB)

Podgląd treści

Tamara Dziurhaluk

n-l Szkoły Integracyjnej

W Szalejowie Górnym

Temat: Jak powinniśmy prawidłowo rozwiązywać konflikty? (kl.V)

 

Cele edukacyjne: poznanie podstawy wiedzy o konfliktach,

uświadamianie uczniom, że istnienie konfliktów jest czymś naturalnym,

uświadomienie uczniom skutków jakie mogą wyniknąć z nierozwiązanych konfliktów

 

Treść: klasyfikacja pojęć związanych z konfliktami

Klasyfikacja grup konfliktu oraz przyczyn sporów

 

Cele operacyjne: uczeń:

-          definiuje wyraz – konflikt,

-          rozwiązuje uczy się rozpoznawania konfliktów we własnym otoczeniu,

-          stara się nie być powodem powstawania konfliktów

- uczy się metod rozwiązywania sporów (negocjacje, mediacje, sąd)

 

Dział programu realizacyjnego: z zakresu opiekuńczo – wychowawczego.

 

Formy: indywidualna, grupowa.

 

Metody: pogadanka, dyskusja.

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie do tematu: konflikty – ich istota, sposoby reagowania na nie oraz ich rozwiązywanie.

2. Podanie definicji: konflikt – sprzeczność interesów, poglądów, niezgodność.

Na dużym arkuszu papieru uczniowie zapisują :

Grupy konfliktów (między kim a kim dochodzi do konfliktów)

Przyczyny konfliktów

Sposoby rozwiązywania konfliktów

Skutki nierozwiązanych konfliktów

Wspólne omówienie – dyskusja : Jakie są niewłaściwe reakcje gdy powstają spory

( poniżanie, wyśmiewanie, odsuwanie się od jednego ucznia/ uczennicy z klasy, wyzywanie)

Podsumowanie lekcji:

Czego się nauczyliśmy ? - krótkie powtórzenie głównych myśli (ewaluacja)