Dodaj publikację
Autor
Tamara Dziurhaluk
Data publikacji
2014-05-15
Średnia ocena
5,00
Pobrań
26

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z wychowawcą dla klas IV-VI dotyczący różnego typu niepełnosprawności.
 Pobierz (docx, 18,8 KB)

Podgląd treści

Tamara Dziurhaluk

n-l bibliotekarz, n-l wspomagający

Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym

Temat: Razem wpełni sprawni .

Cele:

Rozbudzanie szacunku dla wszystkich ludzi: sprawnych oraz niepełnosprawnych

Rozbudzanie empatii dla osób z różnego typu niepełnosprawnościami

Rozumienie przyczyn powstawania niepełnosprawności fizycznej i intelektualnej

Umiejętność niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym

Metody:

Aktywna

Przebieg lekcji:

Rozmowa na temat niepełnosprawności intelektualnej i fizycznej u nas samych i naszych kolegów szkolnych

Rozmowa na temat traktowania i możliwości niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym.

Uświadomienie uczniom mocniej rozwiniętej sfery emocjonalnej u osób z upośledzeniem umysłowym

Omówienie przez nauczyciela konkretnych schorzeń i przyczyn ich powstawania.

100-70 IQ norma intelektualna

69-55 IQ, upośledzenie w stopniu lekkim

54-35 IQ, upośledzenie umiarkowane

34-20 IQ upośledzenie w stopniu znacznym

19-0 IQ upośledzenie głębokie

Choroby:

Zespół Downa: mongolizm, na 23 paray chromosomów, występuje trzeci chromosom o numerze 21

1866 r. chorobę tę opisał John Down – cechy: małe zdolności poznawcze, zawężone myślenie, naiwność, najczęściej IQ 55-70; Wygląd zewnętrzny:płaski profil twarzy, zez, mały nos z płaską nasadą, migdałowaty kształt oczu, fałda nad powieką, krótsze kończyny, wystający język, częste wady serca, choroby tarczycy, infekcje uszu, krótka szyja, rzadkie włosy

Częstotliwość: 1-1000 urodzeń

Ryzyko: matka 20-letnia – 1:1667, 30-letnia – 1:952, pow. 35. – 1:387

Matka 40-letnia 1:106, matka powyżej 45 roku życia ryzyko 1: 30, pow.49. 1:11

Osoby z ZD mogą nauczyć się wykonywania prostych zawodów i żyć samodzielnie

Przyczyna dodatkowego chromosomu- niezbadana ( jeśli jedno z rodziców ma ZD – ryzyko u dziecka ok. 50%, gdy dwoje – bardzo duże)

Średnia długość życia w USA w 2002 r. – 49 lat

Ważne pozytywne nastawienia rodziny i otoczenia

Autyzm – podłoże neurologiczne, powiększone lub pomniejszone pewne obszary mózgu

Genetyczne- gen EN2 na chromosomie nr 7

Wiek ojca powyżej 40 lat – zwiększa ryzyka autyzmu

Urazy okołopłodowe

Uszkodzenie centralnego układu nerwowego

Toksoplazma wrodzona

Dziecięce porażenie mózgowe – z niedotlenienia mózgu w okresie płodowym

Infekcje

Leczenie: dieta bezglutenowa lub leki antydepresyjne

Zaburzona empatia – dziecko nie wczuwa się w odczucia innych

Trudności w akceptowaniu zmian

Dziecko zamyka się we własnym świecie, powtarza czynności, np. godzinami się huśta, macha rękami, nie reaguje na bodźce z zewnątrz – bardzo dobra terapia ze zwierzętami : końmi i psami

Czasem dziecko reaguje krzykiem i agresją lub samoagresją- uderza głową w ścianę, wyrywa sobie włosy

- izolacja z otoczenia „Rain man”- Kim Pik

-powtarzanie ruchów i czynności

-Niezdolność do interakcji społecznych

-Zaburzenia lub brak mowy

-nie reaguje na imię

-nie potrafi się bawić zabawkami, nie uśmiecha się

-ma urojenia i omamy

-nie panuje nad emocjami ...