Dodaj publikację
Autor
katarzyna jaroń
Data publikacji
2014-05-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
24

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Drugie zajęcia z cyklu poznajemy religie świata.
 Pobierz (docx, 28,7 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć

Temat zajęć: „Poznajemy religie świata” – Islam.

Cel dydaktyczny: zrozumienie podstawowych pojęć dotyczących religii islamu, dostrzeganie podobieństwa i różnic oraz wspólnych korzeni religii monoteistycznych, zapoznanie z brzmieniem języka arabskiego.

Cel wychowawczy: kształtowanie tolerancji, szacunku i akceptacji dla innych religii, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie, wyrabianie nawyku kulturalnego zachowania się podczas wspólnych zajęć, rozwijanie zainteresowań u wychowanek.

Cel rewalidacyjny: kształtowanie umiejętności wypowiadania się na forum, koncentracja uwagi, rozwijanie myślenia twórczego i logicznego oraz spostrzegawczości, doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowo – słuchowej.

Środki dydaktyczne: mapa świata, kompas, szablon kompasu muzułmańskiego, tłumaczenie Azanu oraz Sury I Otwierającej, film z prezentacją modlitwy, karteczki z charakterystyką chrześcijaństwa i islamu, tabela podsumowująca wiedzę o omawianych religiach, zdjęcia, karteczki do konkursu, muzyka arabska, kartka, pisak.

Metody wychowawcze: motywowanie do samodzielnego myślenia i aktywnego udziału w zajęciach, mobilizowanie do słuchania wypowiedzi innych osób, pochwała za poprawne wykonanie zadania.

Metody dydaktyczne: mini wykład, burza mózgów, instrukcja słowna.

Formy pracy: praca grupowa, zespołowa i indywidualna.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie zebranych wychowanek.

2. Zapoznanie z tematyką zajęć.

3. Przypomnienie najważniejszych kwestii dotyczących chrześcijaństwa.

4. Burza mózgów – znaczenie słowa islam.

5. Poznanie zasięgu religii islamu – mapa świata.

6. Ukazanie wspólnych korzeni dla chrześcijaństwa i islamu.

7. Zapoznanie wychowanek z pojęciami: Allah, Mahomet, Koran, sunnici i szyici.

8. Przedstawienie 5 filarów islamu.

9. Podsumowanie najważniejszych kwestii związanych z islamem.

10. Mini konkurs muzyczny.

11. Zakończenie zajęć.

Powitanie uczestników zajęć

- Witam wszystkich, którzy lubią poznawać nowe rzeczy,

- Witam wszystkich, którzy są otwarci na inne kultury

- Witam wszystkich, którzy są tolerancyjni dla innych wyznań religijnych.

- Witam wszystkich, co mają dzisiaj dobry humor….

Podsumowanie wiadomości o chrześcijaństwie – 2 zespoły przypasowują karteczki z najważniejszymi pojęciami związanymi z chrześcijaństwem.

J e z u s - Twórca Chrześcijaństwa B i b l i a - Święta księga K o ś c i ó ł - Nazwa Świątyni K r z y ż - Najświętszy znak Jeden Bóg w trzech osobach Boskich: Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch ŚwiętyTrzy nurty chrześcijaństwa: katolicyzm, prawosławie, protestantyzm.

Burza mózgów – z czym kojarzy się wam słowo, islam, muzułmanin

Islam jest jedną z największych religii monoteistycznych (wiara w jednego boga) na świecie. Pod względem liczebności zajmuje ona drugie miejsce, zaraz po chrześcijaństwie. Muzułmanie to 19,2% ludności iata, czyli 1 mld ludzi.

Mapa świata – kraje muzułmańskie

Według najnowszych danych religię tę wyznaje 90% ludności w: Afganistanie, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Bahrajnie, Iraku, Iranie, Jemenie, Jordanii, Libii, Maroku, Mauretanii, Nigrze, Omanie, Pakistanie, Saharze Zachodniej, Senegalu, Somalii, Syrii, Tunezji, Turcji; 70% w: Bangladeszu, Egipcie ...