Dodaj publikację
Autor
katarzyna jaroń
Data publikacji
2014-05-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
29

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Trzecie zajęcia z cyklu religie świata.
 Pobierz (docx, 331,5 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć

Temat zajęć: „Poznajemy religie świata” – Judaizm.

Cel dydaktyczny: przypomnienie wiadomości o chrześcijaństwie, zrozumienie podstawowych pojęć dotyczących judaizmu, dostrzeganie podobieństwa i różnic oraz wspólnych korzeni religii monoteistycznych.

Cel wychowawczy: kształtowanie tolerancji, szacunku i akceptacji dla innych religii, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie, wyrabianie nawyku kulturalnego zachowania się podczas wspólnych zajęć, rozwijanie zainteresowań u wychowanek.

Cel rewalidacyjny: kształtowanie umiejętności wypowiadania się na forum, koncentracja uwagi, rozwijanie myślenia twórczego i logicznego oraz spostrzegawczości, doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowo – słuchowej.

Środki dydaktyczne: mapa świata, karteczki z charakterystyką poszczególnych nurtów judaizmu, tabela podsumowująca wiedzę o omawianych religiach, karteczki do quizu, zdjęcia symboli judaizmu oraz synagogi, nagranie mp3.

Metody wychowawcze: motywowanie do samodzielnego myślenia i aktywnego udziału w zajęciach, mobilizowanie do słuchania wypowiedzi innych osób, pochwała za poprawne wykonanie zadania.

Metody dydaktyczne: mini wykład, burza mózgów, instrukcja słowna.

Formy pracy: praca grupowa, zespołowa i indywidualna.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie zebranych wychowanek.

2. Zapoznanie z tematyką zajęć.

3. Burza mózgów – znaczenie słowa judaizm.

4. Poznanie zasięgu religii – mapa świata.

5. Przedstawienie korzeni judaizmu.

6. Uświadomienie wychowankom podziału judaizmu na trzy nurty.

7. Zapoznanie wychowanek z najważniejszymi pojęciami związanymi z judaizmem.

8. Mini quiz podsumowujący zajęcia.

9. Zakończenie zajęć.

JUDAZIM

Judaizm – jest jedną z trzech wielkich religii monoteistycznych, której podstawą jest wiara w jednego Boga, będącego nie tylko Stwórcą świata, ale także jego stałym „nadzorcą”, czy też „opiekunem”. Bóg ten zawarł z ludem Izraela wieczyste przymierze, obiecując ochronę i pomoc w zamian za podporządkowanie się jego nakazom.

Judaizm ukształtował się w II tysiącleciu p.n.e., a więc jest najstarsza religią; stanowi religię narodową Żydów. Liczbę wyznawców szacuje się na 14 mln.

Jej wyznawcy znajdują się na całym świecie, obecnie jest ich najwięcej w Stanach Zjednoczonych i Izraelu oraz we Francji, W. Brytanii, Rosji.

MAPA ŚWIATA

Żydzi osiedlali się w Polsce od średniowiecza. Szczególne przywileje nadał im zwłaszcza Kazimierz III Wielki. Polska nazywana była rajem dla Żydów. Żydzi zamieszkiwali głównie miasteczka, gdzie często stanowili większość ludności w otoczeniu polskiego chłopstwa i szlachty żyjących na wsi. Do czasów Holocaustu Polskę zamieszkiwała największa diaspora żydowska na świecie, a Warszawa była największym żydowskim miastem na świecie. Istniała także największa uczelnia talmudyczna na świecie w Lublinie. To właśnie polscy Żydzi stanowią większość ofiar Holocaustu.

Za założyciela religii judaistycznej uważa się Mojżesza. Od jego imienia judaizm jest także nazywany religią mojżeszową. Mojżesz jest uznawany za twórcę przymierza między Bogiem i ludem izraelskim, odbiorcę objawień Bożych – 10 przykazań, wyzwoliciela ludu izraelskiego z niewoli ...