Dodaj publikację
Autor
katarzyna jaroń
Data publikacji
2014-05-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
30

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Czwarte zajęcia z cyklu religie świata.
 Pobierz (docx, 249,1 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć

Temat zajęć: „Poznajemy religie świata” – Buddyzm.

Cel dydaktyczny: zrozumienie podstawowych pojęć dotyczących buddyzmu, dostrzeganie podobieństwa i różnic oraz wspólnych korzeni religii monoteistycznych.

Cel wychowawczy: kształtowanie tolerancji, szacunku i akceptacji dla innych religii, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie, wyrabianie nawyku kulturalnego zachowania się podczas wspólnych zajęć, rozwijanie zainteresowań u wychowanek.

Cel rewalidacyjny: kształtowanie umiejętności wypowiadania się na forum, koncentracja uwagi, rozwijanie myślenia twórczego i logicznego oraz spostrzegawczości, doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowo – słuchowej.

Środki dydaktyczne: mapa świata, symbol ścieżku, zdjęcie świątyni i buddy, tabela podsumowująca wiedzę o omawianych religiach, karteczki do quizu.

Metody wychowawcze: motywowanie do samodzielnego myślenia i aktywnego udziału w zajęciach, mobilizowanie do słuchania wypowiedzi innych osób, pochwała za poprawne wykonanie zadania.

Metody dydaktyczne: mini wykład, burza mózgów, instrukcja słowna.

Formy pracy: praca grupowa, zespołowa i indywidualna.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie zebranych wychowanek.

2. Zapoznanie z tematyką zajęć.

3. Burza mózgów – znaczenie słowa buddyzm.

4. Poznanie zasięgu religii – mapa świata.

5. Przedstawienie korzeni buddyzmu.

6. Zapoznanie wychowanek z najważniejszymi pojęciami związanymi z buddyzmem.

7. Podsumowanie zajęć – znajdź 8 różnic.

8. Zakończenie zajęć.

BUDDYZM

Siddhartha Gautama urodził się w Lumbini. Wychowywał się on w przepychu, w pałacu swego ojca. Zdawał sobie jednak sprawę z istnienia życia poza murami pałacu i był go ciekaw. Pewnego dnia postanowił je zobaczyć i wybrał się ze swoim służącym na przejażdżkę poza pałacowe mury. Podczas tej przejażdżki ujrzał kolejno: starca, chorego człowieka, ciało martwego człowieka i żebrzącego ascetę. Głęboko go to poruszyło. Porzucił więc bogactwo, aby stać się ascetą i poszukiwać prawdy o tym, w jaki sposób wyzwolić z cierpienia wszystkie czujące istoty.

Poszukiwania zajęły mu około 7 lat. Pobierał nauki u różnych mistrzów, jednak żaden z nich nie potrafił dać mu pełnej odpowiedzi na nurtujące go pytania. Porzucił zatem ascetyczny tryb życia i postanowił medytować tak długo, aż w końcu odnajdzie metodę wyzwolenia ludzkości od cierpienia. Usiadł pod drzewem w pobliżu wioski i tam pozostawał w głębokiej medytacji. Medytował przez 49 dni, w czasie których nawiedzały go wątpliwości uosobione przez bóstwo Marę. Mędrzec jednak pokonał je. Wreszcie, w dzień pełni księżyca miesiąca osiągnął Oświecenie. Po osiągnięciu tego stanu, pozostawał w lesie, medytując jeszcze przez 7 tygodni.

Następnie wyruszył na poszukiwanie swych pięciu byłych towarzyszy ascezy. Odnalazł ich w Parku Gazeli; tam też po raz pierwszy wygłosił im swe nauki. Zdarzenie to nazywa się Wprawieniem w Ruch Koła Dharmy. Od tego momentu resztę swojego życia spędził wędrując po Indiach nauczając Dobrego Prawa - Dharmy, obejmującej ...