Dodaj publikację
Autor
Ewa Wójcik
Data publikacji
2014-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
52

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Ziemia to wyspa zielona.
 Pobierz (doc, 30,0 KB)

Podgląd treści


„Ziemia to wyspa zielona…”

Kiedy uczę dzieci piosenki, mówiącej o Ziemi, jako zielonej wyspie, zastanawiam się, jak długo jeszcze nasza planeta rzeczywiście będzie taką zieloną oazą.

Rozwój cywilizacji pociągnął za sobą ogromne zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Powietrze, woda, gleba pełne są pierwiastków szkodliwych dla organizmów ludzi, zwierząt i roślin. Rośnie też ilość śmieci zalegających w lasach, parkach, czy zbiornikach wodnych. Ludzie w pogoni za pieniądzem przestali zwracać uwagę na to, co dla nich najważniejsze: na przyrodę.

Wielkie koncerny produkują sprzęt, który ma krótki żywot. „Trzeba” go wymienić, ponieważ wszechobecne reklamy promują nowości, które „musisz mieć”. Poza tym często okazuje się, że koszt naprawy jest nieopłacalny.

Produkcja żywności stała się wspaniałą okazją do „robienia” wielkich pieniędzy szczególnie dla tych zakładów, które używają tanich składników chemicznych zastępujących składniki naturalne.

Wybierając się na wycieczkę do lasu, w góry czy na plażę zabieramy ze sobą prowiant. Niestety, papiery, puszki, butelki często zostają na polanie, zakopane w piasku lub utopione w jeziorze.

Biorąc kąpiel czy myjąc zęby nie zawsze pobieramy tyle wody, ile rzeczywiście potrzebujemy.

Zepsuty sprzęt, starą żarówkę czy baterię wyrzucamy do kosza.

Czy zastanawiamy się nad tym, co się dzieje z komputerami, telefonami, telewizorami, których już nie chcemy? Czy myślimy o tym, że zasoby wody słodkiej na Ziemi kurczą się? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że pozostawiona przez nas w lesie butelka może spowodować pożar, a o puszkę mogą pokaleczyć się zwierzęta? Czy nasza ignorancja, lenistwo lub chęć szybkiego zysku muszą prowadzić do takiej degradacji środowiska naturalnego?

Wiem, że coraz częściej podejmowane są działania mające na celu ochronę naszej planety, jednak uważam, że zmiany w podejściu do tego tematu muszą zajść przede wszystkim w ludziach. A najlepiej jest zacząć od umysłów najbardziej chłonnych i ciekawskich, czyli od najmłodszych.

Pracując w szkole nie tylko biorę udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata” czy obchodach „Dnia Ziemi”, ale podejmuję drobne działania, które mają na celu uświadomienie dzieciom, jak ważna jest ochrona środowiska, w którym żyjemy.

Nawiązałam współpracę z firmą, która profesjonalnie zajmuje się utylizacją zużytych baterii, a dzieciom tłumaczyłam, na czym polega szkodliwość wyrzucania starych baterii na śmietnik. Ponieważ w każdym domu znajdują się żarówki energooszczędne (świetlówki), wyjaśniłam, dlaczego nie można ich wyrzucać do śmietnika, tylko do specjalnych pojemników ustawionych na przykład w sklepach ze sprzętem AGD. Ilustracje pokazujące sprzęt RTV /AGD zalegający na śmietnikach oraz na plażach i w lasach były pomocą w ukazaniu szkodliwości wyrzucania MP3, laptopów i innych tego typu przedmiotów na śmietnik ...