Dodaj publikację
Autor
Alicja Straszewska
Data publikacji
2014-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

scenariusz zajęć otwartych dla dzieci ze świetlicy szkolnej i ich kolegów z Niemiec.
 Pobierz (docx, 18,1 KB)

Podgląd treści

KOLOROWE ZABAWY Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ

KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA DZIECI ZE ŚWIETLICY SZKOLNEJ I ICH KOLEGÓW Z NIEMIEC

Opracowała Alicja Straszewska

MIEJSCE:

MIEJSCE REALIZACJI: sala gimnastyczna

GRUPA WIEKOWA: 6 -11 lat 

CZAS: 60 minut

PROWADZĄCY:

CELE OGÓLNE: - rozwijanie wrażeń wzrokowych, dotykowych- usprawnianie ruchowe- rozwijanie świadomości własnego ciała, przestrzeni i działania w niej- kształtowanie współpracy z współćwiczącymi i umiejętności integrowania się- rozwijanie poczucia bezpieczeństwa

CELE SZCZEGÓŁOWE (dziecko): - współdziała w zabawach poprzez zabawę integrującą- nazwa i zna kolory- reaguje ruchem na zmiany tempa muzyki- określa swoje emocje - czy jest wesołe, czy smutne- umie zachować się bezpiecznie podczas zabawy, ćwiczeń

FORMY ORGANIZACJI PRACY:- grupowa, zespołowa

METODY PRACY:- słowna- ćwiczenia praktyczne- ćwiczenia twórcze

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:- chusta animacyjna

- piłki

- kolorowe przedmioty

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

CZĘŚĆ WSTĘPNA: Zabawy ułatwiające wzajemne poznanie i integrujące grupę

,,IMIONA’’ Uczestnicy stoją w kole, trzymając chustę. Prowadzący wybiera osobę, do której chce przesłać piłeczkę Wymienia swoje imię oraz imię tej osoby, np.” Ania do Bartka” i poruszając odpowiednio chustą przesyła jej piłeczkę. Następnie piłeczka jest posyłana dalej. Nie może upaść na ziemię.

„PRZEBIEGANIE POD CHUSTĄ” - uczestnicy podnoszą i opuszczają chustę, trzymając ją za uchwyty. Prowadzący mówi, kto ma zmienić miejsce, np. przebiegają ci, którzy mają niebieskie oczy; przebiegają dzieci, które mają siostrę, dzieci, które mają długie włosy, dzieci, które mają sukienki itp. Gdy chusta jest maksymalnie w górze, osoby te przebiegają pod nią.

+ ,,ZAMIANA MIEJSC’’ Dzieci stoją w kręgu, trzymając chustę. Prowadzący wymienia kolor ( w języku niemieckim, angielskim lub polskim), a dzieci trzymające chustę w tym miejscu, przechodzą pod chustą i zamieniają się miejscami.

,,KURTYNA’’ Dwie osoby, stojąc na krzesłach, trzymają rozciągniętą chustę. Po obu jej stronach stoją uczestnicy zabawy. Każda grupa wybiera po jednej osobie i ustawia ją po przeciwnej stronie chusty. Na znak prowadzącego chusta opada, a osoby stojące na środku mają wymienić swoje imiona. Ten, kto zrobił to wolniej przechodzi do drużyny przeciwnej. Jeżeli osoby nie pamiętają imion, podchodzą do siebie, podają sobie rękę i się przedstawiają. Następnie prowadzący wyznacza inne osoby. Zabawa się kończy gdy dana grupa zdobędzie jak najwięcej przeciwników.

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA:. Zabawy ćwiczące współdziałanie

,,BILARD’’ Grupa porusza chustą, na której znajduje się piłeczka. Ma ona wpaść do otworu na środku chusty.

Inna wersja

Dzieci podrzucają piłeczkę na chuście jak najwyżej, uważając aby nie spadła na podłogę.

„KOLOROWY PRZEDMIOT” Na chustę kładziemy jednokolorowy przedmiot. Zadaniem dzieci jest umieścić go na odpowiednim kolorze na chuście.

„KWIAT LOTOSU” - jedna osoba siedzi na środku chusty z nogami pod brodą. Pozostali ...