Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć w grupie przedszkolnej.
Temat zajęć:
Rozwój fantazji.
Przygotowała:
Alicja Straszewska
• Temat: Rozwój fantazji.
• Autor: A. Straszewska.
• Miejsce realizacji: Klasa starszaków ( klasa „ 0 ” )
• Opis grupy: Wiek dzieci – 6 lat Liczebność – 18 osób Płeć – 10 – dziewcząt
- 8 – chłopców.
• Czas zajęć: 120 minut (2 h)
• Cele:
1. Poznawczy
- poznanie, rozumienie i przeżywanie własnych fantazji inspirowanych opowiedzianym ( lub przeczytanym ) fragmentem bajki’,
- rozwijanie umiejętności dyskutowania i obierania wspólnych rozwiązań, oraz przedstawiania swoich wyobrażeń w twórczości plastycznej,
2. Wychowawczy
- rozwój fantazji dziecka poprzez stymulowanie wyobraźni,
- wspomaganie dzieci w procesie rozwoju fantazji,
- wdrażanie do umiejętności współdziałania w grupie,
- wytwarzanie atmosfery sprzyjającej czynnemu uczestnictwu w zadaniach grupy,
3. Opiekuńczy
- zaspokajanie potrzeb wyrażania własnych wyobrażeń, fantazji,
- zaspokajanie potrzeby współpracy w grupie,
• Metody:
- praca z tekstem ( lub opowiadanie ),
- rozmowa,
- praktycznej działalności,
• Formy;
- zabawowa,
- twórcza,
- zbiorowa,
- indywidualna,
• Środki;
- czyste kartki z bloku rysunkowego,
-kredki, temperówki,
-książka (w przypadku pracy z tekstem),
• Przebieg zajęć;
|L.p. |Przebieg zajęć. |Czas. |Uwagi. |
| 1. |Przygotowanie do zajęć oraz przedstawienie tematu zajęć. | 5 minut |Usadzenie dzieci na dywanie w zatoczonym kole. |
| 2. |Dzieci wysłuchują fragmentu bajki opowiadanego ( lub czytanego ) przez | 20 minut |Bajka nie powinna być znana przez dzieci. |
| |nauczyciela. | | |
| 3. |Próba wspólnego wymyślenia zakończenia bajki przez dzieci. | 40 minut | |
| 4. |Przejście z dziećmi do stolików i rozdanie przygotowanych środków | 5 minut |Nauczyciel oraz opiekun pomagają dzieciom w zajęciu |
| |dydaktycznych. | |miejsc. |
| 5. |Dzieci rysują na kartkach papieru własną wersję zakończenia bajki. | 35 minut |Nauczyciel nadzoruje pracę dzieci. |
| 6. |Wystawa prac dzieci. | 10 minut |Wspólne wieszanie rysunków. |
| 7. |Porządkowanie stanowiska pracy. | 5 minut | |
| 8. |Udzielenie pochwał i podziękowanie za udział w zajęciach. | 5 minut | |