Dodaj publikację
Autor
Magdalena Słowik
Data publikacji
2014-05-26
Średnia ocena
4,50
Pobrań
35

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji chemii w klasie I gimnazjum, cykl Ciekawa chemia WSiP.
 Pobierz (doc, 67,5 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji chemii
w klasie I gimnazjum

Temat: Czy substancje można mieszać?

Program i podręcznik: „Ciekawa chemia” wyd. WSiP

CELE LEKCJI:

1. Cele poznawcze

Uczeń

✓ Definiuje pojęcie mieszaniny jednorodnej i niejednorodnej

✓ Podaje przykłady mieszanin znanych z życia codziennego

✓ wskazuje przykłady mieszanin jednorodnych i niejednorodnych

✓ odróżnia mieszaniny jednorodne i niejednorodne

✓ wie jak sporządzać mieszaniny substancji

✓ odróżnia substancję od mieszaniny

2. Cele kształcące

✓ kształtowanie umiejętności intelektualnych;

✓ kształtowanie myślenia przyczynowo-skutkowego;

3. Cele wychowawcze

✓ ukazanie użyteczności wiedzy chemicznej w życiu codziennym;

✓ kształtowanie prawidłowej postawy podczas lekcji;

✓ kształtowanie umiejętności prawidłowej dyskusji;

Metody pracy:

✓ podająca – pogadanka, praca z podręcznikiem

✓ pokaz

✓ wnioskowanie na podstawie doświadczeń

Środki dydaktyczne:

✓ podręcznik, zeszyt ćwiczeń, układ okresowy pierwiastków

✓ mieszaniny substancji chemicznych – woda z sola, piaskiem, olejem, atramentem lub sokiem, opiłki żelaza z cukrem

Przebieg lekcji:
1. Część nawiązująca
• Sprawy organizacyjne
• Sprawdzenie pracy domowej
• Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji– właściwości i przykłady metali i niemetali,

Część postępująca:

➢ Pokaz doświadczeń wykonanych przez nauczyciela – sporządzanie mieszanin
Zlewka 1. - woda z sokiem lub atramentem,
Zlewka 2. - woda z solą,
Zlewka 3. - woda z piaskiem,
Zlewka 4. - woda z olejem,
Zlewka 5. - opiłki żelaza z cukrem
➢ Wyciągnięcie wniosków z przeprowadzonych doświadczeń, które są odpowiedzią na następujące pytania: czy substancje można ze sobą mieszać? Czy możemy mieszać substancje bez ograniczeń? Co otrzymujemy w wyniku mieszania substancji?
➢ Zapisanie tematu lekcji.
➢ Zapisanie definicji mieszaniny w zeszycie – pkt. 1
➢ Uczniowie podają przykłady mieszanin sporządzanych w życiu codziennym np. w kuchni. – każdy uczeń podaje po jednym przykładzie.
➢ Pogadanka na temat rodzajów mieszanin – analiza grafów z podręcznika s. 33- jak możemy podzielić mieszaniny?
Mieszaniny

Jednorodne niejednorodne

Mieszaniny jednorodne – takie, których składników nie możemy rozróżnić gołym okiem – woda z sokiem, woda z atramentem, woda z solą, stopy metali
Mieszaniny niejednorodne – takie, których składniki możemy rozróżnić gołym okiem – woda i piasek, woda i kreda, opiłki żelaza i cukier.

➢ Praca z zeszytem ćwiczeń: 1, 2 s. 23

Część podsumowująca

Utrwalenie nowo poznanego materiału - przypomnienie poznanych definicji

Zadanie.
Uzupełnij graf wpisując w puste miejsca odpowiednie pojęcia: substancje proste, mieszaniny jednorodne, metale, mieszaniny niejednorodne, substancje złożone, niemetale.

Podział materii

Substancje mieszaniny substancji

……………………. ……………………….

………………… ……………………

………………….. ………………………..

4. Zadanie domowe

Przygotowano zestaw: magnez, brąz, piasek z solą, siarka, woda, stal, miedź, tlenek magnezu, powietrze, tlen, cukier, sól kuchenna, woda z olejem, chlor, siarczek żelaza, woda
z cukrem, siarka z pyłem żelaza, dwutlenek węgla, mosiądz, ryż z kaszą, żelazo, pieprz z solą, wapń, azot, woda gazowana, woda z octem, tusz w pisaku, kwas solny, kreda z wodą, woda
z solą, piaskiem i drobnymi fragmentami ...