Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI CHEMII
TEMAT: Budowa atomu - zadania
PROGRAM I PODRĘCZNIK: „Ciekawa chemia” wyd. WSiP
Cele lekcji:
1. Cele poznawcze:
Uczeń:
✓ opisuje i charakteryzuje skład atomu,
✓ definiuje elektrony walencyjne i powłokę walencyjną,
✓ wyjaśnia co to jest liczba atomowa i masowa,
✓ wyjaśnia, jakich informacji dot. budowy atomu dostarcza numer grupy i okresu,
✓ odczytuje z układu okresowego podstawowe informacje o pierwiastkach,
✓ ustala liczbę protonów, elektronów i neutronów w atomie danego pierwiastka gdy dana jest liczba atomowa i masowa,
✓ określa rozmieszczenie elektronów w poszczególnych powłokach elektronowych i wskazuje elektrony walencyjne,
✓ rysuje modele atomów wybranych pierwiastków chemicznych,
2. Cele kształcące:
✓ kształtowanie umiejętności intelektualnych;
✓ kształtowanie myślenia przyczynowo-skutkowego;
3. Cele wychowawcze
✓ kształcenie umiejętności komunikowania się i współpracy,
✓ przestrzeganie przyjętych zasad,
✓ odpowiedzialność za siebie i innych.
Metody pracy:
✓ wiodąca - metoda praktyczna
określanie budowy atomu pierwiastka i jego charakteru chemicznego na podstawie jego położenia w układzie okresowym, obliczanie liczby protonów, neutronów i elektronów wybranych pierwiastków chemicznych, określanie konfiguracji elektronowej wybranych pierwiastków, rysowanie modeli atomów.
✓ wspomagająca - metoda słowna
omówienie budowy atomu, znaczenia liczby atomowej i masowej, omówienie struktury układu okresowego
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Materiały i środki dydaktyczne: podręcznik, układ okresowy pierwiastków chemicznych, karty
z zadaniami
Przebieg lekcji:
1. Część nawiązująca
➢ Sprawdzenie listy obecności, dokonanie wpisów w dzienniku, sprawdzenie pracy domowej,
➢ przypomnienie wiadomości na temat budowy atomu i układu okresowego.
2. Część postępująca:
➢ Praca z układem okresowym:
Podział klasy na grupy.
Zadaniem każdej grupy jest:
korzystając z układu okresowego wypisać w zaszycie jak najwięcej informacji o atomach poszczególnych pierwiastków (numer okresu, numer grupy, symbol, liczba atomowa, liczba masowa, liczba protonów, elektronów, neutronów, liczba powłok elektronowych, liczba elektronów walencyjnych, konfiguracja elektronowa, charakter chemiczny, stan skupienia).
Sprawdzenie pracy grup, uzupełnienie brakujących informacji i ocenienie grupy, która najlepiej poradziła sobie z zadaniem.
➢ Praca indywidualna - narysowanie modelu opisywanego pierwiastka w zeszycie. Sporządzenie rysunków na tablicy.
3. Część podsumowująca:
➢ wskazanie związku budowy atomy z położeniem w układzie okresowym,
➢ ocena pracy uczniów.
4. Praca domowa:
➢ podręcznik str. 63 zad. 1, str. 82 zad. 3.