Dodaj publikację
Autor
Dorota Grundkowska
Data publikacji
2014-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
18

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Wspólne spotkanie uczniów dwóch klas-drugiej i trzeciej, podczas którego uczniowie dzielą się zdobytą wcześniej wiedzą, która umożliwia im zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności.Niezaprzeczalnym walorem wspólnej pracy jest zaspakajanie potrzeby rozwojowej związanej z aktywnością poznawczą, społeczną i emocjonalną. Scenariusz został opracowany przez: Grażyna Śmierzewska i Dorota Grundkowska
 Pobierz (docx, 14,5 KB)

Podgląd treści

"Ja też potrafię"- uczymy uczyć się, czyli praca we współpracy

Poszukując innowacyjnych rozwiązań dotyczących widocznego uczenia się dzieci, zorganizowałyśmy wspólne spotkanie uczniów dwóch klas - dzieci starszych i młodszych ( klasa druga i trzecia).Realizując zadania z poszczególnych obszarów podstawy programowej stworzyłyśmy warunki do wspierania samodzielnych działań. Bazując na zdobytej wiedzy uczniów, tak zorganizowałyśmy proces uczenia się, aby dzieci mogły wykorzystać swoją wiedzę w konkretnej sytuacji edukacyjnej, dokonywać wyborów i przeżywać pozytywne efekty własnej pracy, która umożliwiała im poznawanie i stosowanie różnych sposobów rozwiązywania zadań. Wyniki naszych działań pozwoliły nam zwiększyć efektywność uczenia się poprzez pracę opartą na współpracy. Niezaprzeczalnym walorem pracy było:

- zwiększenie wiedzy i doświadczenia uczniów,

- dostarczenie wielu bodźców aktywizujących sprzyjających uspołecznieniu klasy,

- zaspokojenie potrzeby rozwojowej związanej z aktywnością poznawczą, społeczną i emocjonalną,

- rozwijanie umiejętności współdziałania i włączenia się do działań dzieci izolujących się i wycofujących,

- stworzenie warunków do stania się autorami własnego procesu nauczania, uczenia się,

- wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności w dalszym procesie uczenia się,

- zgromadzenie dowodów na widoczne uczenie się.

Podczas realizacji pomysłu dobrej praktyki pojawiły się pewne trudności. Zorganizowanie wspólnej lekcji wymagało przemyśleń i przygotowań dotyczących stworzenia dzieciom odpowiednich warunków do pracy. Najlepszym rozwiązaniem było odpowiednie przygotowanie sali lekcyjnej do przyjęcia dwóch zespołów klasowych. Ławki zostały ustawione w podkowę, a dzieci usiadły naprzemiennie starsze, młodsze. Długo zastanawiałyśmy się, jak podzielić uczniów do pracy zespołowej. Dzieci siedząc na swoich miejscach odliczały do pięciu. Każda piątka wychodziła z klasy i zajmowała miejsce na holu przy wcześniej przygotowanych stanowiskach. Tym sposobem udało nam się stworzyć zespoły składające się z dzieci zróżnicowanych wiekowo.

Podczas kolejnego spotkania, uczniowie pracowali w zespołach tworząc "Mapę myśli, mapę pamięci". Tym razem dzieci po części wstępnej pracowały w zespołach w dwóch salach lekcyjnych.

Podczas tych spotkań nasi podopieczni doskonalili umiejętność poszukiwania informacji w książkach, Internecie, atlasie, mapach Polski. Sami dokonywali wyboru najtrafniejszych i najbardziej przydatnych w ich pracy informacji.

Przebieg spotkania:

Temat: Polskie góry.

Cel lekcji w języku ucznia: Na dzisiejszych lekcjach będziemy utrwalać i dzielić się wiedzą o polskich górach.

Nacobezu:

- potrafisz dzielić się wiedzą z kolegami i koleżankami,

- układasz pytania i na nie odpowiadasz,

- czytasz głośno i wyraźnie,

-śpiewasz przyśpiewki góralskie,

- powtarzasz rytmy i odgłosy,

- potrafisz pracować w grupie,

- szukasz potrzebnych informacji w słowniku, na mapie.

Przebieg zajęć:

1. Technika aktywna "Zapytaj kolegę" - nauczyciel kieruje pytanie do dzieci: "O co mógłbyś/mogłabyś zapytać kolegę, koleżankę, którego nie było wczoraj na lekcji? ". Dziecko formułuje pytanie. Nauczyciel powtarza to pytanie i kieruje je z ...