Dodaj publikację
Autor
Anna Szczurowska
Data publikacji
2014-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
70

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji informatyki w klasie 1 gimnazjum, umożliwiający łatwe wprowadzenie pojęcia animacji niestandardowej 
 Pobierz (pdf, 288,6 KB)

Podgląd treści

Dział programowy: Prezentacje multimedialne

Temat: Animacja niestandardowa w PowerPoint

Klasa: 1 gimnazjum


1. Czas – 1 godziny lekcyjna
2. Cele ogólne zajęć

 Opracowywanie za pomocą komputera animacji niestandardowej


Cele operacyjne:

W zakresie wiadomości:

Uczeń zna:
 na jakie typy dzielimy animację niestandardową

W zakresie umiejętności:

Uczeń potrafi:
 ustawić wejście, wyróżnienie, wyjście i ścieżki ruchu dla elementu animowanego
 wstawić autokształt na slajdzie
 posługiwać się chronometrażem
 ustawić kolejność pojawiania się efektów animacji


W zakresie postaw:

Uczeń potrafi:
 koncentracja uwagi podczas wykonywania ćwiczeń
 aktywny udział w lekcji
 prawidłowa organizacja stanowiska pracy

3. Metody pracy:

ćwiczenia praktyczne na komputerze

4. Formy pracy:

indywidualna, zbiorowa

5. Środki dydaktyczne:

komputer wyposażony w program PowerPoint, ćwiczenie na kartce, projektor
multimedialny
Pomoce dydaktyczne w formie plików: Animacja niestandardowa.ppt, Burza bez
animacji.ppt, Choinka.ppt

6. Przebieg lekcji:










Etap
lekcji

Czynności nauczyciela

-
a
w
o
r
p
W

e
i
n
e
z
d

Czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności

Podanie tematu lekcji
Wyjaśnienie celu lekcji i przygotowanie stanowiska
pracy

1. Otworzenie

prezentacji

„Animacja
niestandardowa” i omówienie jej przez na-
uczyciela

pt.:


e
i
c
ę
i
n
w
z
o
R

i

2. Nauczyciel otwiera pustą prezentację

i na
dowolnym autokształcie wstawionym na slajd
wspólnie z uczniami ustawia : wejście, wyróż-
nienie, ścieżki ruchu i wyjście elementu


3. Uruchomienie animacji nr1 – burza.ppt przygo-

towanej przez nauczyciela jako wzór do wyko-
nania


4. Uczniowie otrzymują ćwiczenie1 (ustawienie
animacji) do wykonania wydrukowane przez
nauczyciela. Nadzoruje wykonanie ćwiczenia
w razie trudności pomaga uczniom





5. Uruchomienie animacji nr2 – choinka.ppt przy-

gotowanej przez nauczyciela jako wzór do wy-
konania


6. Uczniowie otrzymują ćwiczenie 2 (ustawienia
autokształtów) do wykonania wydrukowane
przez
nauczyciela. Nadzoruje wykonanie
ćwiczenia


7. Uczniowie otrzymują ćwiczenie 3 (ustawienia
animacji) w dwóch wersjach
i
trudniejszej – wybierają sami, którą będą
wykonywać

łatwiejszej

w
o
m
u
s
d
o
P


e
i
n
a

Podsumowanie lekcji:
- kiedy stosujemy animację niestandardową?
-jakie typy efektów rozróżniamy w animacji
niestandardowej?
Nauczyciel dokonuje oceny pracy na lekcji uczniów


Czynności ucznia,
spodziewane efekty

Uczniowie
- słuchają wyjaśnień,
- przygotowują stanowiska
pracy

skupieniu

- oglądają prezentację wy-
świetlaną przez nauczyciela
na projektorze klasowym
- otwierają program Power-
Point i wspólnie
z nauczycielem wykonują
proste ćwiczenie z animacji

- oglądają w
ustawioną animację


- otwierają przygotowaną
przez nauczyciela pomoc do
lekcji (plik - burza bez ani-
macji.ppt)
- zapoznają się z treścią
ćwiczenia
- wykonują polecenia za-
warte w ćwiczeniu
- oglądają w
ustawioną animację


- zapoznają się z treścią
ćwiczenia
- wykonują samodzielnie
polecenia zawarte w ćwicze-
niu
- zapoznają się z treścią ...