Dodaj publikację
Autor
Justyna Pajdak
Data publikacji
2014-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
53

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to scenariusz wykorzystujący metodę dramy i jej różne techniki przy okazji realizacji wiersza Tadeusza Różewicza „Koncert życzeń”.
 Pobierz (pdf, 185,9 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji otwartej dotyczącej wykorzystywania metody dramy

na lekcjach języka polskiego – klasa IV

TEMAT: STARUSZKA W DNIU SWOICH 101. URODZIN

I. Cele lekcji:

1.Cel główny:

 Kształtowanie postawy życzliwości i szacunku wobec ludzi starszych.

2. Cele operacyjne:

 poznanie głównych wartości moralnych w życiu człowieka;

 doskonalenie techniki wypowiadania się, czytania ze zrozumieniem;

 doskonalenie umiejętności interpretacji wiersza poprzez ćwiczenia dramowe;

 doskonalenie umiejętności redagowania życzeń świątecznych ze zwróceniem uwagi na poprawną

pisownię nazw świąt; )

 wzbudzenie refleksji na temat własnego stosunku do bliskich starszych osób;

rozwijanie wyobraźni;

 nauka empatii,

 kształcenie umiejętności pracy w grupie.

II. Metody:

 Metody i techniki dramy: scenka improwizowana, fotografia, stopklatki, scenka pantomimiczna,

rzeźba; retrospekcja, technika manualno – techniczna: rysunek, poza, znak- symbol, płaszcz eksperta;

rozmowa; wspomagająca - heureza

III. Środki dydaktyczne:

rekwizyty: chusta, okulary, laska; szary papier, kredki, piosenka „Rodzina, ach rodzina”; dyplom; tekst

wiersza Tadeusza Różewicza „Koncert życzeń”, kartoniki z zapisanymi wyrazami - wartościami, kartki

z pytaniami dla ekspertów, karty ewaluacyjne.

Literatura:

Antczak M., Techniki dramy w teorii i praktyce nie tylko dla nauczycieli bibliotekarzy,

Warszawa 2004;

Machulska H., Pruszkowska A., Tatarowicz J.: Drama w szkole podstawowej. Lekcje języka polskiego w klasach

4 – 6. Warszawa 1997.

Nagajowa M.: Słowa i świat. Warszawa 1996.

Niemiec G.: Drama uatrakcyjnieniem lekcji języka polskiego. Język Polski w Szkole dla klas IV – VIII. R.

1991/92, z. 1 – 2.

Ogłoza E., Polański E., Szymik E.: Drama na lekcjach języka polskiego w klasach IV – VI. Kielce 1997.

Pankowska K.: Edukacja przez dramę. Warszawa 1997.

Pankowska K.: Drama – zabawa – myślenie. Warszawa 1990.

Radość uczenia. Scenariusze lekcji dla klasy czwartej, piątej i szóstej szkoły podstawowej, pod red. Ewy Majki,

Poznań 2001

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna:

1.Ćwiczenia relaksacyjno – rozluźniające, pantomima – dzieci tańczą w rytm słuchanej muzyki (muzyka o

zmiennej dynamice).

2.Ćwiczenie dramowe – poza

 Każdy uczestnik otrzymuje kartonik z zapisanym wyrazem np. szczęście, miłość, rodzina,

praca, zdrowie, przyjaźń, bogactwo, następnie indywidualnie przedstawiają za pomocą pozy

otrzymane wyrazy. Rozmowa o tym, co jest najważniejszą wartością w życiu człowieka.

 Dokonanie przez uczniów hierarchizacji tych wartości.

N: Jak myślicie, czy wiek ludzi ma wpływ na to, jakie wartości ceni najbardziej, a jakie najmniej? Czy

dzieci mają te same potrzeby co dorośli, czy osoby starsze?

3.Uczniowie siedzą w kręgu. Nauczyciel kładzie na środku sali rekwizyty kojarzące się z różnymi fazami życia,

tj. dzieciństwem, wiekiem dojrzałym i starością. Zadaniem uczniów jest wybranie spośród wszystkich

przedmiotów, tych które kojarzą się ze starością.(tj. chustka, laska, okulary). Proponuje uczniom, aby przyjrzeli

się tym przedmiotom, wypróbowali ...