Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI Z MATEMATYKI
Nauczyciel: Elżbieta Jędrzejewska
Klasa: II, III gimnazjum (klasy łączone)- szkolnictwo specjalne
Przedmiot nauczania: matematyka
Jednostka metodyczna: 1 godzina lekcyjna(45 min.)
kl. II
Temat lekcji:
„ ROZWIĄZYWANIE UKŁADÓW RÓWNAŃ METODĄ PODSTAWIANIA”
Dział programowy: „Układy równań”
Treści nauczania z podstawy programowej: RÓWNANIA
I. CELE
Cele ogólne kształcenia z podstawy programowej:
„Wykorzystywanie i interpretowanie reprezentacji”
„ Użycie i tworzenie strategii”
Cele operacyjne:
- uczeń zna zapis układu równań
- umie budować układ równań w oparciu o rysunek z informacjami oraz treść zadania
- zna metodę podstawiania jako jedną z metod rozwiązywania układu równań
- rozwiązuje prosty układ równań I stopnia z dwiema niewiadomymi metodą podstawiania
II. METODY PRACY
praca z tekstem, metoda problemowo – ćwiczeniowa, metoda krok po kroku: objaśnienia nauczyciela – instrukcja słowno- pokazowa, metoda operatywna (uczenie się przez działanie);
III. FORMY PRACY
równym frontem, indywidualna, zespołowa;
IV. ŚRODKI DYDAKTYCZNE
etykiety z zapisami matematycznymi ( w tym równania ), rozsypanki zdaniowe(treść zadania), rysunki do przypinania na tablicy z zestawem magnesów, wklejanki do zeszytów uczniowskich:
przykład rozwiązanego układu równań metodą podstawiania z opisem kolejnych etapów jego rozwiązywania, karty pracy dla uczniów
V. TOK LEKCJI
1.CZĘŚĆ WSTĘPNA
- czynności organizacyjno – porządkowe
- sprawdzenie listy obecności
- nawiązanie do poprzedniego tematu lekcji
- sprawdzenie zeszytów uczniowskich (praca domowa)
2.CZĘŚĆ ZASADNICZA
- Utrwalenie wiadomości o równaniach i układach równań – wybór etykiet z zapisami, które przedstawiają równania, ułożenie z nich i zapisanie układu równań, przypomnienie do czego służą
- Zapoznanie uczniów z tematem i celami lekcji
- Praca indywidualna uczniów: układanie treści zadania tekstowego z rozsypanki zdaniowej
- Zaprezentowanie treści zadania na tablicy
- Ilustrowanie danych z zadania za pomocą odpowiednio dobranych rysunków(praca zespołowa)
- Analiza zadania, wyłonienie i określenie niewiadomej x i niewiadomej y, ułożenie równań w oparciu o rysunki
- Ułożenie układu równań za pomocą którego rozwiązane zostanie zadanie
- Objaśnienia nauczyciela na powyższym przykładzie układu równań na czym polega metoda rozwiązywania układu za pomocą podstawiania: krok po kroku tłumaczenie i przekształcanie zapisów przy czynnym udziale uczniów, prowadzące do wyłonienia pary liczb spełniających układ równań, czyli jego rozwiązanie
- Wklejenie do zeszytów karteczek z rozwiązanym na tablicy układem równań metodą podstawiania z opisem kolejnych etapów jego rozwiązywania
- Wypełnianie kart pracy przez uczniów (praca grupowa- ćwiczenie umiejętności rozwiązywania układów równań metodą podstawiania). Sprawdzenie poprawności rozwiązań przez nauczyciela, w międzyczasie udzielanie ewentualnie pomocy i dodatkowych wskazówek.
3.CZĘŚĆ KOŃCOWA
- powtórzenie i utrwalenie najważniejszych wiadomości z lekcji
- ewaluacja celów lekcji
- ocena pracy uczniów na lekcji
- zadanie pracy domowej :
Zad. 1a str.93 z podręcznika- rozwiąż układ równań metodą podstawiania,
Wszyscy uczniowie dostają ...