Dodaj publikację
Autor
Magda Krochmal
Data publikacji
2014-06-05
Średnia ocena
5,00
Pobrań
41

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia świetlicowe skierowane do dzieci z klas I-III szkoły podstawowej.
 Pobierz (docx, 19,5 KB)

Podgląd treści

„Papieroplastyka – twórcze wykorzystanie gazety” – scenariusz zajęć świetlicowych

Zajęcia skierowane do uczniów klas I-III SP

Cele zajęć:

Cel poznawczy: zapoznanie dzieci z techniką papieroplastyki.

Cel kształcący: rozwijanie pamięci, myślenia przez odtwarzanie poznanych wiadomości, kształcenie wyobraźni i sprawności manualnych w czasie wykonywania pracy plastycznej, kształcenie sprawności fizycznej i koordynacji wzrokowo-ruchowej podczas turnieju z wykorzystaniem gazet.

Cel wychowawczy: wdrażanie do umiejętnego wykorzystania środków służących do pracy i estetycznego wykonania obrazka, utrwalenie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych i wykonywania pracy plastycznej, integracja grupy poprzez zabawy i gry zespołowe.

Metody: zabawowa, pogadanka, pokaz, zajęć praktycznych.

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: gazety, kosze, ołówki, kartki papieru, klej wikol, farby, pędzle, kartki z wydrukowymi buziami wyrażającymi różne emocje, przykłady obrazków wykonanych metodą papieroplastyki.

Przebieg zajęć:

I część: wprowadzenie

Powitanie – zabawa integracyjna „Witam cię”- witamy się poprzez dotknięcie różnymi częściami ciała.

Pogadanka na temat możliwości wtórnego wykorzystania gazety:

Jak możemy wykorzystać stare gazety?

Dlaczego należy oddawać gazety na makulaturę?

Turniej z wykorzystaniem gazet –zabawa z podziałem na grupy:

konkurencja na najtrwalszą kulę z gazety,

rzuty do celu,

wyścigi papierowych kul.

II część: właściwa realizacja tematu

Zapowiedź tematu: „Na dzisiejszych zajęciach będziemy wykonywać obrazki metodą papieroplastyki wykorzystując gazety z poprzedniej zabawy”.

Pokaz wzorów prac i przypomnienie zasad BHP.

Pokaz i omówienie techniki papieroplastyki:

Zaczynamy od naszkicowania prostego rysunku (bez drobnych szczegółów).

Stare gazety  zgniatamy, aby stały się miękkie, formujemy z nich odpowiedni kształt i za pomocą wikolu przyklejamy do kartonu.

Następnie pracę malujemy farbami.

Wykonanie prac

Porządkowanie miejsc pracy.

III część: zakończenie zajęć:

Wystawa prac.

Ocena zajęć przez dzieci – informacja zwrotna. Uczniowie otrzymują karteczki z buziami wyrażającymi różne emocje, wybierając jedną z nich wskazują w jakim stopniu zajęcia ich zainteresowały.

 

 

 

 

 

  Opracowała:

Mgr Magdalena Krochmal