Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych (1)
Czas trwania zajęć: 60 min
Forma zajęć: indywidualna
Temat: Usprawnianie percepcji słuchowej w oparciu o nagrania z płyty CD.
Cele: doskonalenie percepcji słuchowej, usprawnianie techniki czytania, usprawnianie słuchu fonematycznego,
Przebieg zajęć:
Ćwiczenia rozmachowe:
wymachy ramion,
krążenia ramion,
kreślenie w powietrzu kształtów: kwadratu, koła, trójkąta itp.
Ćwiczenia percepcji wzrokowej:
rozpoznawanie takich samych rysunków (memory obrazkowe zwierzęta),
układanie obrazków wg podanego kryterium, np. drapieżniki, zwierzęta domowe, leśne, polne itp.
Ćwiczenia percepcji słuchowej:
czytanie krótkiego tekstu, wysłuchiwanie pytań i odpowiedzi z płyty CD, zaznaczanie odpowiedzi na karcie,
dyktando graficzne.
Usprawnianie świadomości fonologicznej:
wysłuchiwanie wyrazów zaczynających się podaną głoską: w, z, k, i zapisywanie ich w odpowiednim miejscu w tabeli;
tworzenie jak największej liczby wyrazów zaczynających się głoskami (kolejno): m, n w ciągu 1,5 minuty.
Ćwiczenia rozluźniające przy muzyce relaksacyjnej – leżąc lub siedząc z zamkniętymi oczami uczeń wsłuchuje się w odgłosy lasu (ok. 3min.)
Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych (2)
Czas trwania zajęć:60 min
Forma zajęć: indywidualna
Temat: Czytanie ze zrozumieniem (tekst z książki „Czytam, rozumiem, wiem” – „Jak powstają gry komputerowe?”)
Cele: usprawnianie techniki czytania, poprawa rozumienia czytanego tekstu, ćwiczenie koncentracji uwagi, pamięci krótkotrwałej.
Przebieg zajęć:
Ćwiczenia rozmachowe:
krążenia ramion
wymachy ramion
kreślenie okręgów w powietrzu.
Czytanie tekstu z wyróżnionymi kolorem niebieskim sylabami:
po każdym akapicie sprawdzenie rozumienia poprzez zadawanie pytań.
Wykonanie Ćwiczenia 1. polegającego na odszyfrowywaniu i zaszyfrowywaniu fragmentu tekstu.
Czytanie tekstu napisanego zwyczajną czcionką:
wykonanie Ćwiczenia 2. „Sprawdź się sam” gdzie należy odpowiedzieć na pytanie związane z tekstem.
Czytanie tekstu napisanego niespotykana powszechnie czcionka, na niebieskim tle:
wykonanie Ćwiczenia 3. polegającego na oddzieleniu kreskami wyrazów i wstawieniu znaków interpunkcyjnych i porównaniu swojego rozwiązania z zaznaczonym w tekście fragmentem;
wypisanie jak najwięcej wyrazów pokrewnych do wyrazu komórka.
Ćwiczenie rozluźniające:
pokolorowanie mandali.
Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych (3)
Czas trwania zajęć: 60 min
Forma zajęć: indywidualna
Temat: Ćwiczenia sprawności manualnej. Orgiami z kół.
Cele: usprawnianie manualne, rozwijanie pamięci słuchowo-wzrokowej oraz orientacji przestrzennej, ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Przebieg zajęć:
Ćwiczenia rozmachowe:
krążenia ramion
wymachy ramion
kreślenie okręgów w powietrzu.
Ćwiczenia percepcji wzrokowej:
dyktando graficzne (dziecko samo wyszukuje, bez dyktowania);
wyszukiwanie i ustalanie liczby symboli umieszczonych w tabelce.
Ćwiczenia percepcji słuchowej i świadomości fonologicznej:
rozpoznanie dźwięków dochodzących z kuchni (z płyty CD)
liczenie sylab w czytanych przez terapeutę wyrazach wielosylabowych;
synteza sylab (wyrazy wielosylabowe);
tworzenie wyrazów rozpoczynających się tą samą sylabą, np. na-, pa-, bo-, itp.
tworzenie wyrazów kończących się podaną sylabą.
Ćwiczenia sprawności manualnej:
rysowanie kół przy użyciu cyrkla o określonej średnicy;
wycinanie kółek ...