Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
mgr Krzysztof Szulc
PROGRAM SZKOLENIA SPORTOWEGO Z RUGBY
DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ
1. DLA KLAS I – III
2. DLA KLAS IV – VI
Obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć sportowych:
1. dla klas I – III – 2 godziny szkolenia sportowego.
2. dla klas IV – VI – 4 godziny szkolenia sportowego .
PODSTAWA PRAWNA
1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.).
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.
3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 5 lutego 2004 roku w sprawie dopuszczenia do użytku szkolnego programów wychowania przedszkolnego, programów nauczania
i podręczników oraz cofania dopuszczenia (podstawa przy opracowaniu własnych programów nauczania).
4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie
w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych.
Autorem programu jest mgr Krzysztof Szulc nauczyciel wychowania fizycznego
w Szkole Podstawowej Nr 54 w Łodzi, absolwent wydziału Nauk o wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego o specjalności Wychowanie fizyczne i zdrowotne.
Program skierowany jest do uczennic i uczniów klas: I – III o profilu ogólnorozwojowym i IV – VI.
Mając za sobą kilkuletni staż pracy w szkole oraz dodatkowo kwalifikacje instruktorskie z rugby, doskonalone w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz jako były zawodnik rugby myślę, że jestem w stanie w pełni zrealizować cele zawarte w poniższym programie. Podejmując się wprowadzenia programu nauczania rugby, zakładam możliwość prowadzenia zajęć w wymiarze 10 godzin tygodniowo.
Rugby jest mało popularną dyscypliną sportową w Polsce, jednak zyskuje coraz szersze grono zwolenników i osób chcących czynnie uprawiać ten sport. Na świecie wzbudza ogromne zainteresowanie. Puchar Świata w rugby jest w pierwszej trójce najważniejszych imprez na świecie. Dodatkowo rugby w odmianie siedmioosobowej została włączona do programu letnich Igrzysk Olimpijskich już w 2014 roku jako dyscyplina pokazowa, a na kolejnych ma być już w programie Igrzysk. Jestem przekonany, że jest jednym ze sportów który pomaga ukształtować wiele pozytywnych cech charakteru potrzebnych w dalszym życiu. Mając 20 letnie doświadczenie zawodnicze i 4 letnie trenerskie potwierdzam, że jest to sport wszechstronnie rozwijający organizm człowieka, uczący dyscypliny, przełamywania własnych słabości, odpowiedzialności za siebie i innych, a także współpracy w grupie. Dodatkowo zawodników grających w rugby odróżnia to, że kolegów z boiska traktują jak członków swojej rodziny i nigdy nie pozostawiają nikogo w potrzebie
Realizacja programu przyczyni się do wspierania psychofizycznego rozwoju uczennic i uczniów, rozwijania ...