Dodaj publikację
Autor
OLGA MAZURKIEWICZ
Data publikacji
2014-06-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
48

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt rko.
 Pobierz (doc, 43,0 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI

Przedmiot :
Data :
Zawód :
Klasa :
Liczba godzin : 45’
Dział programowy : Ratownictwo i pierwsza pomoc
Temat zajęć : Zadania i czynności ratownika w zaburzeniach
oddychania i zatrzymaniu krążenia .

CELE OGÓLNE LEKCJI:

➢ nauczyć wykonywania sztucznego oddychania i masażu serca,
➢ zapoznanie uczniów z metodą usta-usta oraz z modyfikacjami,
➢ zapoznanie uczniów z wykonywaniem zewnętrznego masażu serca;

CELE OPERACYJNE :

Uczeń po lekcji powinien :

• poziom wiadomości :

✓ zdefiniować podstawowe pojęcia związane z tematem,
✓ wyjaśnić przyczyny zaburzeń czynności życiowych poszkodowanego,
✓ postępować według poznanego schematu ratowniczego,
✓ uzasadnić, że od prawidłowego rozpoznania oraz szybkiej i umiejętnie wykonanej pomocy zależy życie ludzkie;

• poziom umiejętności :

✓ wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową ( przez 1 osobę lub przez 2 osoby wykonana ) u dorosłego, dziecka i niemowlęcia,
✓ wskazać różnicę wykonywania sztucznego oddychania u niemowlęcia i małych dzieci,
✓ wykonać metody usta-usta, usta-nos, usta-nos-usta.

METODY NAUCZANIA : instruktaż wstępny i bieżący, praca w
grupach, ogólna dyskusja,

ŚRODKI DYDAKTYCZNE : podręcznik, zeszyt przedmiotowy,
zeszyt ćwiczeniowy, chusteczki,
„uczniowie”.

PRZEBIEG LEKCJI

|CZYNNOŚCI N i U |METODY |ŚRODKI DYDAKTYCZNE |WSKAZÓWKI |CELE |UWAGI |
| | | | | | |
|CZEŚĆ WSTĘPNA | | | | | |
| | | | | | |
|1. Nauczyciel sprawdza listę |pogadanka |- podręcznik, | |- uczniowie znają organizację |3-5’ |
|obecności, zapoznaje uczniów z | |-zeszyt ćwiczeń, | |pracy na lekcji i zadania do | |
|tematyką, zagadnieniami, celami, | |- zeszyt przedmiotowy, | |realizacji, | |
|wymaganiami i formą pracy na lekcji, | | | | | |
|zapisuje temat i zagadnienia na | | | |- uczniowie przyjmują przydzielone| |
|tablicy; | | | |im role w zespole. | |
| | | | | | |
|- uczniowie słuchają, zapisują temat | | | | | |
|w zeszytach. | | | | | |
| | | | | | |
|2. Nauczyciel dzieli klasę na grupy | | | | | |
|4-5-osobowe, każdej grupie przydziela| | | | | |
|zadania do wykonania, | | | | | |
| | | | | | |
|- uczniowie wybierają w każdym | | | | | |
|zespole przewodniczącego. | | | | | |
| |- praca w grupach, | | | | |
|CZĘŚĆ REALIZACYJNA | | | | | |
| | | | | | |
|3. Nauczyciel podchodzi do grup i | | | | | |
|podpowiada, pokazuje sposób wykonania|- wykład, |- „uczeń”, „nauczyciel”, |- kontrola nauczyciela i |- uczniowie poznają metody |13’ |
|zadania. | | |ciągłą korekta, |udzielania pierwszej pomocy, | |
| | |- chusteczki, | | | |
|- uczniowie podczas omawiania i | | | | | |
|prezentacji skupiają się na | | | |- uczniowie umieją pokazać daną | |
|elementach wskazanych przez | | | |metodę i wyjaśnić po kolei jej | |
|nauczyciela, |- dyskusja, | | |sposób wykonania, |15’ |
| |pogadanka, | |- nauczyciel powinien | | |
|- pozostali uczniowie słuchają, | | |mobilizować uczniów do |- uczniowie znają metody | |
|robią notatki i zadają pytania. | | |zadawania pytań, |udzielania pierwszej pomocy, | |
|CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA | | | | | |
| | | | | | |
|4. Nauczyciel wskazuje grupę, która | | | | | |
|najlepiej przedstawiła metodę, |pogadanka |- zeszyt ćwiczeń | |- uczniowie rozumieją potrzebę |7+2’ |
| | |- zeszyt przedmiotowy, | |udzielania pierwszej pomocy oraz | |
|- uczniowie wyrażają opinię na temat | |- podręcznik, | |potrafią wybrać odpowiednią | |
|poznanych metod. | | | |metodę, | |
| | | | | | |
|5. Nauczyciel ocenia pozostałe | | | |- uczniowie zadowoleni wychodzą z | |
|zespoły, zadaje pracę domową, żegna | | | |klasy, | |
|się z klasą. | | | | | |

PRACA DOMOWA:
1. Utrwalić materiał lekcyjny w podręczniku.
2. Wykonać ćwiczenia.
3. Dla chętnych : referat.

OLGA MAZURKIEWICZ