Dodaj publikację
Autor
Milena Wawrzonek
Data publikacji
2014-06-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
23

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

 Wady wymowy występujące wśród uczniów PSP Kamieńsk.
 Pobierz (doc, 67,0 KB)

Podgląd treści

Wady wymowy występujące wśród uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kamieńsku

Mowa ludzka jest kluczem do wiedzy, a zarazem najstarszym sposobem porozumiewania się. W dużej mierze wpływa na całokształt rozwoju dziecka i jego powodzenia szkolne. Jest atutem w nawiązywaniu kontaktów społecznych, stanowi narzędzie w zdobywaniu wiedzy, pozwala na wyrażanie własnych sądów, uczuć i upodobań. Zaburzenia i wady wymowy w znacznym stopniu utrudniają osiąganie sukcesów edukacyjnych, są powodem braku akceptacji i zaniżonej samooceny.

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kamieńsku w roku szkolnym 2013/2014 terapią logopedyczną objętych zostało 54 uczniów klas I-V

Klasa I „a”-11 uczniów

Klasa I „b”- 9 uczniów

Klasa II „a”-4 uczniów

Klasa II „b”-6 uczniów

Klasa III „a”-3 uczniów

Klasa III „b”-5 uczniów

Klasa III „c”- 3 uczniów

Klasa IV „a”-4 uczniów

Klasa IV „b”- 2 uczniów

Klasa V „b”- 4 uczniów

Klasa V „c”- 2 uczniów

Na podstawie diagnozy logopedycznej przeprowadzonej we wrześniu 2013 r. opracowano dla każdego ucznia indywidualny program terapii logopedycznej.

Terapia logopedyczna odbywa się indywidualnie jeden raz w tygodniu, trwa 15 minut.

Przed rozpoczęciem zajęć rodzice tych dzieci zostali zobowiązani do podpisania zgody na uczestnictwo dziecka w zajęciach oraz do systematycznego utrwalania zadanego materiału logopedycznego w domu

Wady wymowy występujące u uczniów objętych terapią logopedyczną

Sygmatyzm ( seplenienie) i jego różne odmiany : seplenienie to rodzaj dyslalii polegający na nieprawidłowej artykulacji spółgłosek dentalizowanych (tj. s, z, c, dz, sz, ż, sz, cz, dż, ś, ź, ć, dź). Zaburzeniu może ulec artykulacja jednej, kilku lub kilkunastu głosek.
 

Seplenienie międzyzębowe pojawia się w wieku dziecięcym. Zniekształceniu ulegają głoski: s, z, c, dz. Dziecko wymawia je wsuwając język między zęby. Język jest spłaszczony, a powietrze rozprasza się po całej jego powierzchni. Wada ta nie ustępuje samoistnie, dlatego wielu dorosłych również ma problem z wymawianiem tych głosek.
Seplenienie przyzębowe występuje, kiedy ułożenie przedniej części języka zbyt mocno przylega do wewnętrznej strony siekaczy i nie tworzy się na nim rowek.
Seplenienie świszczące to ostre i świszczące brzmienie głosek dentalizowanych (tj. ś, ź, ć, dź; s, z, c, dz; sz, ż, cz, dż) i powoduje ono silny prąd powietrza, który powstał w wyniku utworzenia się głębokiego rowka wzdłuż linii środkowej języka.
Rotacyzm i jego odmiany
Rotacyzm (reranie) – wada wymowy polegająca na nieprawidłowej realizacji głoski r. Jej przyczynami może być budowa anatomiczna języka (np. zbyt krótkie wędzidełko, zbyt duży lub krótki i gruby język, rozszczep podniebienia miękkiego, ogólna mniejsza ...