Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Beata Nowak-Przech Lublin, dnia 31 marca 2014 r.
nauczyciel wiedzy o społeczeństwie
w Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP
w Lublinie
Scenariusz zajęć z wiedzy o społeczeństwie -
„Podatki w gospodarce rynkowej”
Przedmiot: wiedza o społeczeństwie
Klasa: II gimnazjum
Temat: „Podatki w gospodarce rynkowej”
Cele lekcji:
Po zajęciach uczeń powinien:
• wyjaśnić czym są podatki,
• znać cele pobierania podatków w państwie,
• znać główne rodzaje podatków bezpośrednich i pośrednich w Polsce (PIT, VAT, CIT),
• obliczać wysokość podatku PIT na podstawie konkretnych danych,
• nabiera świadomości istnienia podatków oraz wpływu, jakie ma ich wysokość na życie rodzinne i gospodarcze.
Pojęcia:
• podatek,
• podatki bezpośrednie,
• podatki pośrednie
• PIT, CIT, VAT, akcyza,
• progresja podatkowa,
• podatek od nieruchomości,
• podatek lokalny.
Cele lekcji wynikające z podstawy programowej
28. Gospodarka w skali państwa. Uczeń:
28.3) przedstawia główne rodzaje podatków w Polsce (PIT, VAT, CIT) i oblicza wysokość podatku PIT na podstawie konkretnych danych
Metody i formy pracy stosowane w toku zajęć:
rozmowa nauczająca,
analiza paragonów pod kątem wyszukiwania stawek podatku VAT,
karta pracy (wzór poniżej),
Środki dydaktyczne:
Paragony z zakupów;
Druki formularzy podatków: PIT, CIT, VAT i podatku od nieruchomości
Skala podatkowa na rok 2013 r.
II. Część merytoryczna:
1. Czynności organizacyjne.
2. Pytanie kluczowe dla uczniów: „co to jest podatek?” Wprowadzenie do tematu lekcji, zapisanie go na tablicy.
3. Rozmowa nauczająca na temat rodzajów podatków w Polsce.
4. Nauczyciel rozdaje druki formularzy podatków PIT, CIT, VAT, druki akcyzy i podatku od nieruchomości, a następnie prosi uczniów o przyporządkowanie ich do odpowiednich rodzajów podatków.
5. Nauczyciel rozdaje kserokopie kilkunastu paragonów dotyczących różnych towarów (mogą być powielone w formie zestawu na 1-2 str. A4). Uczniowie analizują paragony pod kątem wysokości stawek podatku VAT za różne towary.
6. Uczniowie zapoznają się ze skalą podatkową i sposobem obliczania podatku dochodowego PIT, a następnie obliczają jego wysokość na podstawie konkretnych danych.
WZÓR KARTY PRACY
………………………….
Imię i nazwisko ucznia, klasa
Karta pracy
„Podatki w gospodarce rynkowej”
1. Przyporządkuj otrzymane formularze i druki podatkowe do odpowiednich rodzajów podatków.
| | |
|Podatki bezpośrednie |……………………………………………………………………….. |
| |……………………………………………………………………….. |
| | |
|Podatki pośrednie |……………………………………………………………………….. |
| |……………………………………………………………………….. |
| | |
|Podatki lokalne |……………………………………………………………………….. |
2. Przeanalizuj otrzymane kopie paragonów z zakupów i następnie podaj odpowiedź na jakie artykuły naliczana jest stawka 23% VAT, 8% VAT, 5% VAT a które są zwolnione z opłaty tego podatku. Odpowiedź wpisz
w tabeli na drugiej stronie.
Zwróć uwagę na to, że na paragonach podatek VAT oznaczony jest symbolem PTU, co oznacza podatek od towarów i usług.
|Podatek |Przykładowe artykuły z paragonów |
|23% VAT (PTU) | |
|8% VAT (PTU ...