Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć
DATA:
PROWADZĄCY:
GRUPA: kl. I- III
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 min
TEMAT ZAJĘĆ: Moje hobby.
CEL OGÓLNY:
• Rozwijanie indywidualnych zainteresowań dzieci
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• Kształtowanie umiejętności autoprezentacji
• Rozwijanie sprawności manualnej
• Integracja dzieci
• Kształtowanie umiejętności wypowiadania się i słuchania wypowiedzi innych
METODY:
• Słowna: pogadanka, rozmowa kierowana
• Oglądowa
• Aktywnego uczestnictwa
• Ćwiczenia praktyczne
FORMY PRACY:
• Indywidualna
• Grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Wystawka kolekcji: znaczków, pieniędzy, maskotek, pocztówek, lalek i figurek porcelanowych, papier kolorowy, bibuła, gazety, klej, nożyczki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Pani prezentuje różne kolekcje: maskotek, pocztówek, monet.
2. Pani prosi dzieci o wyjaśnienie pojęć: kolekcjonerstwo, zainteresowania, hobby
3. Pani przedstawia grupy zainteresowań ludzi:
ARTYSTYCZNE(tworzenie własnych tekstów literackich, rysunek, malarstwo, prace ręczne: wyszywanie, drutowanie, szycie; projektowanie ubrań, projektowanie przestrzenie, dekoracja wnętrz...)
KULTURALNE (kolekcjonowanie przedmiotów, filatelistyka, numizmatyka, teatr, kino, książki, muzyka...)
NAUKOWE (związane z przedmiotami szkolnymi: biologią, geografią, matematyką...)
TECHNICZNE (komputery, elektronika, modelarstwo, samochody, konstruowanie latawców, programowanie...)
REKREACYJNE (wszystkie dziedziny sportu, wycieczki krajoznawcze)
4. Dyskusja: Czy nasze zainteresowania mają wpływ na nasze życie?
Jaki jest cel rozwijania zainteresowań?
Jakie dają nam korzyści?
Jakie są sposoby powiększania zbiorów?
5. Prezentacja przyniesionych kolekcji przez dzieci. Wypowiedź pełnymi zdaniami, od kiedy i w jaki sposób dzieci gromadzą swoje zbiory? Co im to daje?
6. Praca plastyczna - wykonanie kolorowych pudełek na swoje kolekcje.
7. Porządkowanie miejsc i prezentacja wykonanych prac.
8. Podziękowanie za udział w zajęciach.