Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
„Zajęcia dziennikarskie - wywiad” - scenariusz zajęć świetlicowych
Scenariusz przeznaczony jest dla dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej z klas II i III szkoły podstawowej.
Cele zajęć:
• Cel poznawczy: zapoznanie dzieci z metodą wywiadu
• Cel kształcący: rozwijanie umiejętności redagowania pytań do wywiadu
• Cel wychowawczy: umiejętność współdziałania w zespole
Metody: rozmowa kierowana, praca w grupach
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: karton szarego papieru, białe kartki ksero, pisaki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – zabawa integracyjna:
Znajdź kogoś kto ... Prowadzący wydaje polecenia typu:
znajdź kogoś kto:
- ma taki sam kolor oczu jak ty,
- ma taką samą dłoń,
- ma taki sam kolor włosów,
- jest tego samego wzrostu,
- ma taki sam znak zodiaku,
- jego imię zaczyna się na tą samą literę co twoje ...
2. Rozmowa kierowana na temat wywiadu:
• Co to jest wywiad?
- Wywiad to rozmowa dziennikarza z kimś interesującym. Ale rozmowa szczególna - dziennikarz pyta - nie dyskutuje! Dziennikarz jest pośrednikiem czytelników, ma przekazać im to, co ich naprawdę zainteresuje. Dlatego rozmawia z ludźmi, z którymi czytelnik sam chciałby się skontaktować: idolami, autorytetami, o specjalnych zainteresowaniach i doświadczeniach, bohaterami lub świadkami ważnych wydarzeń
i innymi osobami interesującymi z konkretnych powodów.
• Schemat wywiadu:
a) Tytuł
b) Informacje o rozmówcy i o okolicznościach przeprowadzenia rozmowy
c) Dokładne oznaczenie, które wypowiedzi należą do prowadzącego rozmowę, a które do rozmówcy
d) Określenie tematu rozmowy
e) Pytania zmierzające do rozwinięcia tematu
f) Nawiązania do wcześniejszych wypowiedzi
g) Podsumowanie wywiadu
h) Podziękowanie za rozmowę
• Z kim chcielibyście przeprowadzić wywiad?
3. Przedstawienie osoby, z którą dzieci przeprowadzą wywiad - p. Dyrektor
4. Praca w grupach.
Podział uczestników zajęć na grupy 4-5 osobowe. Każda grupa przygotowuje ok. 5 pytań do wywiadu. Zapis pytań na kartonie szarego papieru. Wybór 5 najciekawszych z wcześniej zapisanych pytań, które zostaną wykorzystane do wywiadu.
5. Przeprowadzenie wywiadu z p. Dyrektor. Zapis wywiadu.
6. Zakończenie zajęć – informacja zwrotna.
Rundka pytań:
• Najbardziej podobało mi się ...
• Najmniej podobało mi się....
Opracowała: mgr Magdalena Krochmal