Dodaj publikację
Autor
Justyna Szczyrba
Data publikacji
2014-06-16
Średnia ocena
0,00
Pobrań
22

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęcia dla dzieci 5, 6 - letnich: Ogień, woda, powietrze...
 Pobierz (docx, 17,3 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ

TEMAT TYGODNIA: CIEPŁO I MIŁO.

TEMAT DNIA: „Znaczenie słońca, wody i wiatru – elektrownie”. „ Słońce i deszcz” – improwizacja ruchowa i instrumentalna na podstawie treści historyjki.

Data: 28. 11. 2013r.

Prowadząca: mgr Justyna Szczyrba

Grupa: 5,6-latki

CEL OGÓLNY: Zapoznanie z różnymi rodzajami elektrowni i sposobami wytwarzania prądu.

CELE OPERACYJNE:

Dziecko:

- rozpoznaje , rozróżnia i nazywa obrazki z elektrowniami – tradycyjnej, wodnej, wiatrowej i baterie słoneczne

- wie skąd bierze się prąd

- swobodnie wypowiada się na temat ilustracji

- interesuje się środowiskiem przyrodniczym

- bierze aktywny udział w zabawie ruchowej

- potrafi za pomocą ruchu przedstawić treść opowiadania

- ilustruje przy pomocy dźwięków treść opowiadania

- odzwierciedla za pomocą instrumentów perkusyjnych treść historyjki obrazkowej

- potrafi współdziałać w grupie

FORMY PRACY:

praca z całą grupą

praca w małych grupach

praca indywidualna

METODY PRACY:

percepcyjna- pokaz

słowna-rozmowa, instruktaż

zadaniowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: obrazki przedstawiające różnego rodzaju elektrownie, gazety, celofan, klucze, instrumenty perkusyjne, płyta CD

BIBLIOGRAFIA: B. Gawrońska, E. Raczek: Przewodnik metodyczny nr1 „Tropiciele”. Roczne przygotowanie przedszkolne, wyd. WSiP, Warszawa 2013, str. 165 – 167

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Powitanie

2. Rozmowa z dziećmi przy tablicy z obrazkami przedstawiającymi różne rodzaje elektrowni – tradycyjnej, wodnej, wiatrowej, baterii słonecznych. Nauczycielka zadaje dzieciom pytania:

- Co mamy dzięki słońcu, wiatrowi, wodzie?

- Skąd w naszych domach bierze się prąd?

- Po co nam prąd?

Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, skąd bierze się prąd. Mówi, że współcześnie mamy w domu najczęściej prąd i ciepło z elektrowni i elektrociepłowni, gdzie spala się węgiel. Są inne źródła energii elektrycznej;

słońce – baterie słoneczne, które zamieniają energię słońca w prąd, którym można ogrzewać np. domy i wodę, napędzać auta,

woda – elektrownie wodne, gdzie siła wody wprawia w ruch w ruch ogromne turbiny,

wiatr – siła wiatru wprawia w ruch ogromne skrzydła wiatraków, które poruszają się i wytwarzają prąd

Nauczycielka mówi dzieciom, że nie zawsze był prąd. Były takie czasy, kiedy ludzie żyli bez prądu. Zadaje dzieciom pytania:

Jak wyglądało życie ludzi w czasach, kiedy nie było prądu?

Jak ludzie sobie wtedy radzili?

Jak ważny był ogień, i do czego go używali?

Co dzieci robiłyby, gdyby żyły w takich czasach?

Nauczycielka zwraca uwagę dzieciom, że prąd jest niebezpieczny i, że urządzenia elektryczne mogą włączać tylko dorośli.

3.„Kalambury” – zabawa teatralna.

N. mówi jednemu dziecku na ucho wyraz np. słońce, woda, wiatr itp. Dziecko ma pokazać ruchem wszystko, co mu się z tym wyrazem kojarzy. Pozostałe dzieci muszą zgadnąć, co to jest.

4. „Słońce i deszcz” – improwizacja ruchowa na podstawie treści historyjki. Nauczycielka opowiada historię, a dzieci pokazują ją za pomocą ...