Dodaj publikację
Autor
Ewa Prokopiuk
Data publikacji
2014-06-16
Średnia ocena
0,00
Pobrań
21

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji dotyczącej pytania o dane osobowe i udzielania odpowiedzi na pytania o takie dane.
 Pobierz (pdf, 308,1 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DODATKOWYCH Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO


Szkoła:

Imię i nazwisko nauczyciela: Ewa Prokopiuk

Data:

Klasa: grupa międzyklasowa uczęszczająca na zajęcia dodatkowe rozwijające wiedzę

i umiejętności z języka angielskiego realizowane w ramach Art. 42 KN

Czas trwania: 45 minut

Temat lekcji: „Asking about personal details. Rozmowa na temat danych osobowych.”

Cele ogólne:

1) Ćwiczenie umiejętności reagowania językowego w zakresie zadawania pytań o dane

osobowe i udzielania na nie odpowiedzi.

2) Rozwijanie sprawności słuchania w zakresie wyszukiwania szczegółowych informacji

w tekście.

Cele operacyjne:

Po zakończeniu lekcji uczeń:

1) zna funkcje językowe pozwalające pytać o dane osobowe i inne informacje osobiste;

2) potrafi formułować pytania szczegółowe dotyczące danych osobowych i udzielać na

takie pytania odpowiedzi;

3) wyszuka w tekście słuchanym informacje szczegółowe;

4) uzupełni lukę informacyjną poprzez skuteczną komunikację z drugą osobą.

Cele wychowawcze:

Uczeń w czasie zajęć:

1) aktywnie współpracuje w grupie i parze;

2) ponosi odpowiedzialność za wyniki swojej pracy;

3) ocenia swoje umiejętności

Pomoce, materiały, środki dydaktyczne: karty pracy przygotowane przez nauczyciela

(załącznik), płyta CD z nagraniem dialogu, magnesy lub taśma klejąca.

Formy pracy:

a) indywidualna: ćwiczenie przygotowujące i wprowadzające do tematu zajęć, praca

z nagraniem audio

b) praca grupowa: burza mózgów, głośne powtarzanie

c) praca w parach: odgrywanie dialogów

Metody pracy:

a) bezpośrednia (konwersacyjna)

b) audiolingwalna

c) kognitywna

1

d) tłumaczeniowa (nauczyciel posługuje się w trakcie zajęć językiem angielskim, w razie

trudności ze zrozumieniem poleceń przez część uczniów prosi innych uczniów

o przetłumaczenie poleceń na język polski lub tłumaczy je sam)

Realizacja podstawy programowej:

1) Uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych. (1.1)

2) Uczeń rozumie ze słuchu proste, krótkie, typowe wypowiedzi artykułowane wyraźnie,

w standardowej odmianie języka – znajduje w tekście określone informacje. (2.3)

3) Uczeń reaguje ustnie w sposób zrozumiały w typowych sytuacjach – uzyskuje

i przekazuje informacje i wyjaśnienia. (6.4)

4) Uczeń dokonuje samooceny. (9)

5) Uczeń stosuje strategie komunikacyjne. (12)

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I. CZYNNOŚCI WSTĘPNE: (ok. 7 minut)

1. Przywitanie i sprawdzenie obecności.

2. Rozdanie kart z ćwiczeniem pierwszym (załącznik nr 1). Poinformowanie uczniów, że

ćwiczenie to będzie wprowadzeniem do tematu bieżącej lekcji. Zadaniem uczniów jest

przeczytać podane na kartach pracy zdania i uzupełnić w nich brakujące słowa tak, aby

powstały pytania szczegółowe.

3. Po wykonaniu ćwiczenia przez uczniów nauczyciel zadaje pytanie: What do all these

sentences have in common? W razie problemów ze zrozumieniem pytania, tłumaczy je

na język polski: Co wszystkie te zdania maja ze sobą wspólnego? i powtarza je po raz ...