Dodaj publikację
Autor
Alicja Żaba
Data publikacji
2014-06-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
57

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć o Ślimaku.
 Pobierz (docx, 659,8 KB)

Podgląd treści

Alicja Żaba, PPW grupa 2b

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

DLA UCZNIÓW KLASY III

TEMAT: Ślimak, ślimak pokaż rogi...

Cele operacyjne:

Uczeń:

Współpracuje w grupie,

Posługuje się tablica interaktywną,

Część polonistyczna:

Rozwiązuje krzyżówki z zakresu ogólnej wiedzy

Słucha w skupieniu czytanego utworu, własnymi słowami opowiada treść wiersza,

Określa nastrój utworu,

Głośno czyta wiersz z odpowiednią intonacją, z podziałem na role,

Dba o estetykę i poprawność graficzną pisma,

Część przyrodniczo - ekologiczna:

Rozróżnia podstawowe gatunki ślimaków,

Nazywa poszczególne części ciała ślimaka,

Zna podstawowe informacje o ślimakach, opisuje czynności życiowe ślimaków i ich zachowania w różnych warunkach atmosferycznych,

Zna pozytywny i negatywny wpływ ślimaków na środowisko,

Zna temat segregacji śmieci, wie, gdzie należy wyrzucać zniszczone CD,

Część matematyczna:

potrafi wskazać wybraną godzinę na zegarze wskazówkowym,

wykonuje obliczenia dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia w zakresie 100,

wykonuje zadania tekstowe z wykorzystaniem działań w zakresie 100,

Część plastyczno-techniczna:

wypowiada się w wybranych technikach plastycznych,

posługuje się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura.

Środki dydaktyczne;

Część polonistyczna: karta pracy z krzyżówką, tekst wiersza J. Brzechwa "Ślimak",

Część przyrodnicza: tablica interaktywna i przygotowane materiały multimedialne,

kartoniki z nazwami ślimaków, nalepki,

Część matematyczna: kostki do obliczeń czasowych, model-zegar, karty pracy z zadaniami matematycznymi, gra dydaktyczna wyścigi ślimaków,

Część plastyczno-techniczna: wykonany model ślimaka, kreatywne lub zwykłe druciki.

Uczeń przygotowuje: niepotrzebną płytę CD, arkusz kolorowego brystolu, klej magik, marker, plastelina, papier kolorowy samoprzylepny, stary lakier do paznokci.

Formy organizacyjne: praca jednym frontem stosowana na przemian z samodzielną pracą ucznia oraz praca w parach.

Metody nauczania: pogadanka, pokaz, ćwiczenia przedmiotowe, gra dydaktyczna, praca plastyczna

Czas pracy: około 3 x 45 minut.

Struktura zajęć:

I. Część wstępna zajęć ( ok. 10 min) 1. Czynności organizacyjne.

2. Rozgrzewka matematyczna: Losowanie godziny i zaznaczanie ich na zegarze, ćwiczenie interaktywne z tabliczką mnożenia- nagroda w postaci nalepki.

II. Część właściwa zajęć.

- ed. polonistyczna (35 minut) (zał. 1)

1. Wprowadzenie do zajęć: Krzyżówka z hasłem: ŚLIMAK

2. Przedstawienie celu zajęć.

3. Pogadanka na temat ślimaków- swobodne wypowiedzi dzieci na temat dotyczących ślimaków.

4. Odczytanie przez nauczyciela wiersza J. Brzechwy "Ślimak" (Zał. 2)

5. Pogadanka na temat sytuacji przedstawionej w wierszu oraz nastoju jaki panuje w wierszu.

6. Głośne czytanie wiersza z podziałem na role.- nagrodzenie osób, które najładniej przeczytały i stosowały odpowiednią intonację,

7. Wybranie przez każdego z uczniów zwrotki wiersza, która najbardziej mu się podoba- staranne przepisanie wersów do zeszytu - wybranie najładniejszych prac

- ed. przyrodnicza (25 minut)

1. Praca z tablicą interaktywną, pogadanka na temat ...