Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Górka
Data publikacji
2014-06-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
38

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja to konspekt lekcji, którą przeprowadziłam w trzeciej klasie gimnazjum.
 Pobierz (doc, 123,5 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI FIZYKI W KLASIE III B GIMNAZJUM

PRZEPROWADZONEJ DNIA
26 LISTOPADA 2012 ROKU

Temat: Natężenie prądu elektrycznego.

Cele ogólne:

• poznawczy - zapoznanie uczniów z pojęciem natężenia prądu elektrycznego, wzorem definicyjnym i jednostką układu SI
• kształcący - kształtowanie umiejętności wykonywania działań matematyczno-fizycznych, a także logicznego myślenia
• wychowawczy - ukazanie uczniom związku pomiędzy wiedzą poznawaną, a życiem codziennym.

Cele operacyjne:

Uczeń:

• wie, co nazywamy natężeniem prądu elektrycznego •        potrafi obliczać natężenie korzystając ze wzoru [pic]
• wie, że jednostką natężenia prądu elektrycznego jest 1 amper (1 A)
•        wie, że [pic]
•        potrafi obliczać każdą wielkość ze wzoru [pic]

Środki dydaktyczne:

• karta pracy ucznia – logogryf, krzyżówka
• podręcznik
• tablica multimedialna 

Metody i formy pracy:

• metoda słowna – pogadanka
• elementy wykładu, ćwiczenia
• praca zbiorowa
• praca indywidualna.
Przebieg lekcji
|Tok lekcji |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |Uwagi |Czas |
|Czynności organizacyjne |Uciszenie klasy, sprawdzenie obecności uczniów. |  |  |3 min |
|Wprowadzenie do tematu, |Rozdanie kart pracy z krzyżówką (hasło tematem |Podanie rozwiązania krzyżówki na |  |5 min |
|podanie celu. |lekcji). |tablicy multimedialnej (hasło | | |
| | |tematem lekcji). | | |
|Przedstawienie i |Temat: |  |  |32 min |
|opracowanie nowego |Natężenie prądu elektrycznego. |  | | |
|materiału |  |  | | |
| |Przykład 1. |  | | |
| |Wyobraźmy sobie, że znajdujemy się na drodze. |  | | |
| |Część klasy znajduje się przed szkołą, a druga |  | | |
| |część na wjazdowej do Warszawy od strony Poznania.|  | | |
| |Obie grupy mają za zadanie w ciągu jednej godziny |  | | |
| |policzyć wszystkie przejeżdżające tam samochody. |  | | |
| |  |  | | |
| |Pyt. Czy obie grupy otrzymają ten sam wynik? |  | | |
| |  | | | |
| |Pyt. Czym różnią się wyniki tego doświadczenia? | | | |
| |  | | | |
| | Włączenie filmiku natężenie ruchu ulicznego z |Odp. Nie. | | |
| |karty definicja natężenia prądu programu Fizyka 3 |  | | |
| |gimnazjum. |  | | |
| |  |Odp. Liczbą przejeżdżających | | |
| |Mówimy zatem, że natężenie ruchu na tej trasie |tamtędy samochodów. Na trasie | | |
| |jest większe niż przed szkołą. |Poznań - Warszawa samochodów | | |
| |Podobnie dzieje się z prądem elektrycznym. |przejedzie znacznie więcej. | | |
| |Ponieważ prąd to uporządkowany ruch ładunków |  | | |
| |elektrycznych (elektronów) w przewodniku, więc, |  | | |
| |aby zbadać natężenie prądu trzeba by policzyć |  | | |
| |wszystkie elektrony płynące przez poprzeczny |  | | |
| |przekrój przewodnika w danej jednostce czasu. |  | | |
| | |  | | |
| | Włączenie filmiku natężenie prądu z karty |  | | |
| |definicja natężenia prądu programu Fizyka 3 |  | | |
| |gimnazjum oraz definicji natężenia prądu.  |  | | |
| | |  | | |
| |Natężeniem prądu elektrycznego nazywamy stosunek |  | | |
| |wielkości ładunku przepływającego przez poprzeczny|  | | |
| |przekrój przewodnika do czasu jego przepływu. |  | | |
| |  |  | | |
| |I – ozn. natężenia |  | | |
| |  |  | | |
| |[pic] |  | | |
| | |  | | |
| |Pyt. Co oznaczamy literą q? |  | | |
| |  |  | | |
| |Pyt. Co oznacza litera t? |  | | |
| |  |  | | |
| |Skoro to jest nowa wielkość fizyczna, zatem musi |  | | |
| |mieć swoją jednostkę. |  | | |
| | |  | | |
| |Prąd elektryczny o natężeniu 1 amper płynie wtedy,| | | |
| |gdy przez poprzeczny przekrój przewodnika | | | |
| |przepłynął ładunek 1culomba w czasie 1 sekundy, | | | |
| |wobec tego wzór na jednostkę natężenia prądu to | | | |
| | [pic] | | | |
| |Rozwiązanie krzyżówki numer 2 dotyczącej jednostki| | | |
| |natężenia  | | | |
| | | | | |
| |Nazwa jednostki natężenia pochodzi od nazwiska ...