Dodaj publikację
Autor
Paulina Sobieszczańska
Data publikacji
2014-06-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
100

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji przeznaczony dla klasy V Szkoły Podstawowej. Celem jest poznanie cech fizyczno-geograficznych Bałtyku. 
 Pobierz (doc, 52,5 KB)

Podgląd treści


Paulina Sobieszczańska
Nauczyciel przyrody
S.P. Młodzawy

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY
KL. V
Temat: Położenie Morza Bałtyckiego.

Cel ogólny: Poznanie cech fizyczno – geograficznych Morza Bałtyckiego

Cele operacyjne:

0. Uczeń potrafi - wiadomości:
- wskazać na mapie fizycznej Europy Morze Bałtyckie wraz z przyległymi
zatokami, półwyspami, wyspami i cieśninami
- wymienić państwa nadbałtyckie i wskazać je na mapie Europy
- wyjaśnić pojęcia: cieśnina, morze, ocean
- wskazać przyczyny niskiego zasolenia morza bałtyckiego

1. Uczeń potrafi - umiejętności:
- wyjaśnić dlaczego Bałtyk należy do mórz śródziemnych (śródziemnych)
oraz podać na podstawie mapy Europy inny przykład tego typu morza
- uzasadnić przyczyny zróżnicowanego zasolenia Morza Bałtyckiego

POSTAWY: - rozwijanie umiejętności pracy w zespole
- kształtowanie postawy odpowiedzialności za środowisko
-

CZAS TRWANIA: jedna godzina lekcyjna
FORMY ORGANIZACYJNE: zbiorowa, grupowa
TYP LEKCJI: przeznaczona na realizację nowego materiału
FORMA NAUCZANIA: lekcja w klasie
METODY NAUCZANIA: pogadanka, burza mózgów, obserwacja, praca z tekstem,
praca z mapą, tabelami i wykresami, tworzenie mapy
mentalnej ( plakatu), analiza rysunków

ŚROKDI DYDAKTYCZNE: atlas do przyrody, ścienna mapa fizyczna Europy,
podręcznik, załączone teksty, karta pracy ucznia, duży
arkusz szarego papieru, karteczki samoprzylepne,
kolorowe flamastry, zadania w kopertach, klej, waga,
woda, sól, pojemniki miarowe, zadania w kopertach,

PRZEBIEG LEKCJI

FAZA WPROWADZAJĄCA

1. Czynności organizacyjno - porządkowe.
2. Sprawdzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.
3. Podanie tematu lekcji „Położenie Morza Bałtyckiego .”
Zapoznanie z celami lekcji.
4. Nauczyciel dokonuje podziału klasy na zespoły 3,4 –osobowe. Następnie rozdaje
każdemu uczniowi karty pracy i atlasy
5. Prowadzący zajęcia informuje iż każdy z uczniów udzielający poprawnej podczas
trwania lekcji będzie otrzymywał po 1 punkcie. Ponadto ocenie podlegać będzie
wkład całego zespołu podczas pracy nad tworzeniem mapy mentalnej. Na koniec
zajęć punkty będą sumowane, a najlepsi uczniowie pracując indywidualnie
i zespołowo otrzymają oceny dobre i bardzo dobre w zależności od ilości zdobytych
punktów. Takiej weryfikacji podlegać będzie praca każdej z grup.

FAZA REALIZACYJNA

1. Nauczyciel rozpoczyna lekcję od wskazania na mapie hipsometrycznej Morza
Batyckiego, Morza Północnego i Oceanu Atlantyckiego. Uczniowie również
samodzielnie odszukują tych zbiorników w atlasach. Następnie wyjaśnia
uczniom różnicę pomiędzy morzem a oceanem. Później krótko omawia genezę
Bałtyku, budowę dna morskiego i linie brzegową.

2. W tej części lekcji rozpoczyna się praca zespołowa. Każda grupa otrzymuje kopertę
z określonymi zadaniami oraz pomoce niezbędne do ich wykonania.

3. Nauczyciel prosi aby w grupach uczniowie wybrali lidera zespołu. Następnie
przypomina zasady pracy w grupie i sposób oceniania.

Zasady pracy grupie
Lider kieruje pracą grupy, organizuje ją, a nie przewodzi, zwłaszcza nie dominuje, nie narzuca swoich poglądów, dba, by wszyscy mogli się wypowiedzieć ...