Dodaj publikację
Autor
Paulina Sobieszczańska
Data publikacji
2014-06-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
50

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć przeznaczony jest dla klasy VI Szkoły Podstawowej. Zawiera dodatkowo kartę pracy ucznia, gdzie zawarte są różne doświadczenia i zadania.
 Pobierz (doc, 72,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY
KLASA VI

Temat: Co nazywamy prądem elektrycznym ?

Cel ogólny: Poznanie zjawiska elektryczności i sposobów jego wykorzystania.

Cele operacyjne:

● Uczeń potrafi – wiadomości:
- podać przykłady ciał, które można naelektryzować

- rozróżnić ciała pod względem przewodności elektrycznej

- wymienia nazwę urządzenia, w którym wytwarza się prąd elektryczny

- wymienia przykłady przewodników prądu i izolatorów

● Uczeń potrafi – umiejętności:
- buduje proste obwody elektryczne

- wyjaśnia pojęcia przewodnik i izolator

- interpretuje moc urządzeń elektrycznych jako wielkość fizyczną charakteryzującą odbiornik energii eklektycznej

POSTAWY: - rozwijanie samodzielnego myślenia
- aktywne zdobywanie wiedzy i zastosowanie jej w praktyce
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie
- dbanie o powierzone pomoce dydaktyczne (zestawy do elektryczności)

CZAS TRWANIA: jedna godzina lekcyjna
FORMY ORGANIZACYJNE: zbiorowa, grupowa i indywidualna
TYP LEKCJI: przeznaczona na realizację nowego materiału
FORMA NAUCZANIA: lekcja w klasie
METODY NAUCZANIA: słowna - pogadanka, dyskusja, praca z tekstem,
oparta na działalności praktycznej – laboratoryjnej

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: skrawki papieru, linijka, bateria płaska, przewody, szklanki,
żarówka z obudową, kreda, jabłko, gumka, tworzywa sztuczne,
drut miedziany, szkło, ocet, sól, cukier, blaszki miedziane
i cynkowe, aluminium, wykałaczki, cytryna, styropian, rurki
plastikowe, papierowe łódeczki, szmatki wełniane, żarówka,
czajnik elektryczny, podręcznik, zeszyt ćwiczeń, karty pracy

PRZEBIEG LEKCJI

FAZA WPROWADZAJACA

1. Czynności organizacyjno - porządkowe.
2. Sprawdzenie wiadomości i pracy domowej z poprzedniej lekcji
3. Podanie tematu lekcji „Co nazywamy prądem elektrycznym ?”
Zapoznanie z celami lekcji.
4. Nauczyciel prosi, by uczniowie wykonali trzy doświadczenia: (zadanie 1 w karcie pracy)
a) potarcie linijką o ubranie lub wełnianą szmatkę i i sprawdzenia czy linijka przyciągnie
skrawki papieru
b) potarcie plastikową rurką o wełnianą szmatkę i sprawdzenie czy rurka zostanie
„przyklejona” do ściany, drzwi lub ubrania
c) włożenie do miski z wodą papierowej łódeczki tak by stała nieruchomo i przyłożenie
do niej potartej o wełnianą szmatkę rurki.
Wszystkie materiały potrzebne do wykonania tych doświadczeń zostały wcześniej rozdane przez opiekuna.
5. Następnie uczniowie dzielą się spostrzeżeniami z prowadzącym.
6. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Dlaczego skrawki papieru, łódeczka i rurka zostały
przyciągnięte przez linijkę, ścianę i rurkę? Kieruje rozmową tak, aby uczniowie podali
słowo naelektryzowane.
7. Nauczyciel wyjaśnia, skąd wzięła się nazwa elektryczność.

FAZA REALIZACYJNA

1. Nauczyciel zadaje uczniom pytania:

- Gdzie jest wytwarzany prąd elektryczny?

- W jaki sposób dociera on do naszych mieszkań?

- W jaki sposób możemy w naszych domach wytworzyć prąd elektryczny?

2. Prowadzący prezentuje baterie jako źródło prądu stałego, bezpieczne dla człowieka do wykonywania różnych rodzajów doświadczeń z prądem.

3. Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. W tym celu rozdaje karteczki w dwóch kolorach- czerwony oznacza przynależność do grupy I ...