Dodaj publikację
Autor
Joanna Laskowska
Data publikacji
2014-06-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
22

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć o ekologii, dla uczniów klas 1-3.
 Pobierz (doc, 89,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Termin: 08.04.2014
Liczba wychowanków: Klasy 3
Czas trwania zajęć: 90 min.
Prowadząca: Joanna Laskowska

TEMAT: SPRZĄTANIE ŚWIATA – EKOLOGIA NA CODZIEŃ

Cel główny:
• Pobudzenie aktywnych postaw wobec sprzątania najbliższej okolicy – ochrona środowiska naturalnego.

Cele operacyjne:

Uczeń:
• Zna nazwę nauki, która zajmuje się ochroną przyrody;
• Zna znaczenie pojęć: recykling, surowce wtórne, makulatura;
• Wie, jakie produkty powstają po przetworzeniu surowców wtórnych;
• Umie segregować śmieci;
• Wie, jak należy dbać o przyrodę;
• Potrafi zilustrować i prawidłowo odczytać treść wiersza;
• Potrafi dodawać i odejmować w zakresie stu;
• Prawidłowo rozwiązuje zadanie tekstowe na porównywanie różnicowe;
• Potrafi rozwiązać „plątaninę”;
• Potrafi wybrać prawidłową odpowiedź;

Cele wychowawcze:

Uczeń:
• Potrafi współpracować w grupie;
• Aktywnie uczestniczy w zajęciach;
• Przeżywa emocjonalnie atmosferę towarzyszącą spotkaniu;

Metody pracy:
• słowne – rozmowa, praca z tekstem,
• oglądowe – pokaz, obserwacja,
• metoda ćwiczeń praktycznych.
Formy pracy:
• zbiorowa jednolita,
• grupowa jednolita,
Środki dydaktyczne:
Treść wiersza „Historia o kilku plastikowych butelkach”, „ Śmieci”, „ Sznurek Jurka” mazaki, kredki, „plątanina” do odczytania, zabawa dydaktyczna, zaszyfrowany wiersz, zadania tekstowe, kartoniki z emblematami chmurek i słońca ( powietrze) , lądu i wody.

Przygotowanie sali: wyznaczone trzy miejsca ustawiamy stoliki.
Przebieg zajęć:
1. Podział dzieci na trzy zespoły. Dzieci losują kartoniki z emblematami chmurek i słońca (powietrze), lądu i wody.
Zajmują miejsca w odpowiednich kątach sali.
2. Powitanie: Witam strażników powietrza!
Witam strażników lądów !
Witam strażników mórz, oceanów i wszelkich wód lądowych!
3. Przekazanie przez prowadzącego ogólnych informacji o śmieciach i ich rozkładzie oraz o recyklingu.

- Czy wiecie jaki rodzaj śmieci wyrzucają ludzie w lesie? (papiery, puszki, butelki szklane, plastikowe, szkło).
- Dlaczego ludzie wyrzucają do lasu śmieci? Gdzie je powinni wywozić?
Niektóre śmieci rozkładają się przez wiele setek lat (np. plastik – 500 lat), zalegają w lesie przez długie lata. Wasze dzieci i wnuki mogą znajdować w lesie pozostawione przez was śmieci, które nie zdążą się rozłożyć.
1 Tona (1000 kg ) makulatury – to 17 wyciętych drzew w lesie, a drzewa dają nam świeże i czyste powietrze.
- Czy wiecie co to jest „makulatura”? – jest to zużyty papier do ponownego wykorzystania.
- Czy wiecie co to jest „recykling”? – (w dosłownym tłumaczeniu to zawracać do obiegu) – jest to wykorzystywanie odpadów i surowców wtórnych do wytwarzania nowych produktów, np.: makulatury na papier, złomu z zużytych maszyn i samochodów do produkcji blach itp. Recykling obecnie ma duże znaczenie dla ochrony środowiska i jest coraz szerzej stosowany.
- Co to są surowce wtórne? – surowce, które nadają się do ponownego przetworzenia w różnego rodzaju fabrykach.
Ze śmieci posegregowanych w koszach w zakładach można wytworzyć nowe ...