Dodaj publikację
Autor
KATARZYNA SKRZYPIEC
Data publikacji
2014-06-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
23

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców z elementami metody ruchu rozwijającego W. Sherborne - grupa dzieci 2,5-3-letnich.
 Pobierz (doc, 39,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW

DATA: 04.04.2014

GRUPA: 3- latki "Biedronki"

PROWADZĄCA: mgr Katarzyna Skrzypiec

GŁÓWNE TREŚCI PROGRAMOWE:

Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez różne formy plastyczne
Dostrzeganie piękna w otaczającym świecie

TEMATYKA KOMPLEKSOWA:T „Wiosna na wsi”

TEMAT DNIA: „Kurczątka”

OBSZAR AKTYWNOŚCI: aktywność ruchowa i zdrowotna
aktywność społeczna,
aktywność językowa,

CELE OGÓLNE:

rozwijanie umiejętności nawiązania bliskiego kontaktu z partnerem,
rozwijanie umiejętności współpracy z partnerem,
rozwijanie poprzez ruch świadomości własnego ciała,
rozwijanie umiejętności komunikacji i współpracy,
poznawanie własnego ciała,
wspomaganie rozwoju ruchowego dziecka,
nabywanie poczucia bezpieczeństwa ze strony partnera,

METODY:

metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne
pedagogika zabawy,

FORMA: grupowa, indywidualna, zespołowa (w parach),

POMOCE: płyta CD „Śpiewane pokazywanki”, „W co się bawić z dziećmi?”, płyta CD z muzyką relaksacyjną,, chusta animacyjna, piłki,

PRZEBIEG ZAJĘĆ

|Lp. |Sytuacja edukacyjna (czynności |Zamierzone efekty (cele operacyjne) |Środki dydaktyczne |
| |nauczyciela i wynikające z nich | | |
| |czynności dziecka) | | |
|1) |Powitanie piosenką |- potrafi zaśpiewać znaną piosenkę na |- płyta CD „W co się bawić z dziećmi?”, |
| |„Witaj...” |powitanie, | |
| | |- potrafi pomachać do n-la kiedy zostanie | |
| | |przez niego powitane-usłyszy swoje imię, | |
|2) |Ćwiczenia z zakresu świadomości |- potrafi skupić swoją uwagę na krótki czas, | |
| |własnego ciała, schematu ciała i |- potrafi przywitać się w określony sposób | |
| |przestrzeni: |różnymi częściami ciała, | |
| |a) powitanie różnymi częściami |- potrafi pełzać na brzuchu, | |
| |ciała: |- potrafi chodzić „na czworakach”, | |
| |- ręka do ręki, | | |
| |- kolanami, | | |
| |- bioderkami, | | |
| |- palcami dłoni, | | |
| |- brzuchami, | | |
| |- plecami, | | |
| | | | |
| |b) poczucie własnego ciała: | | |
| |- pełzanie na brzuchu, | | |
| |- posuwanie się po podłodze w | | |
| |siadzie, | | |
| |- chodzenie „na czworaka”, | | |
|3) |Dobieranie się parami ze swoimi | - potrafi współpracować z rodzicem podczas |- gazety, |
| |rodzicami. |wykonywania ćwiczeń, | |
| |Ćwiczenia z partnerem: |- potrafi uważnie słuchać instrukcji n-la, | |
| | |- potrafi zaufać partnerowi (rodzicowi) | |
| |a) „domki” |podczas zabawy, | |
| |- dorosły w klęku podpartym tworzy | | |
| |„domek” dla dziecka | | |
| |- dziecko wchodzi do „domku” (siada| | |
| |skulone pod dorosłym) | | |
| |- dziecko wychodzi spod dorosłego, | | |
| |przechodzi między jego nogami i | | |
| |rękami, przechodzi nad dorosłym w | | |
| |dowolny sposób | | |
| |b) „kangury” - dorosły tuli dziecko| | |
| |w swych ramionach | | |
| |c) „leżanka”- dorosły leży na | | |
| |brzuchu na podłodze, a dziecko | | |
| |brzuchem leży na jego plecach, | | |
| |dorosły delikatnie kołysze dziecko,| | |
| |d) Spacer w ciemnościach – rodzice | | |
| |i dzieci chwytają za krótszy bok | | |
| |rozłożonej gazety, dzieci zamykają | | |
| |oczy i pozwalają się prowadzić | | |
| |rodzicom po sali. Na hasło n-la | | |
| |następuje zamiana ról. | | |
|4) |Ćwiczenie relaksacyjne „Jak bije |- potrafi wystukać rytm serca wspólnie z | |
| |Twoje serce?” - słuchanie bicia |rodzicem, | |
| |serca rodzica, wystukiwanie jego | | |
| |rytmu wspólnie z rodzicem. | | |
|5) |Relacja „przeciwko”: |- potrafi kontrolować napięcie mięśni, | |
| |a) „spychacz”- dzieci i rodzice | | |
| |siedzą na ...