Dodaj publikację
Autor
Anna Szczurowska
Data publikacji
2014-07-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
49

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z informatyki dotyczący wykresu kołowego w Excelu
 Pobierz (doc, 48,5 KB)

Podgląd treści


Przedmiot: Informatyka
Klasa : 2 gimnazjum
Dział programowy: Arkusz kalkulacyjny
Temat: Tworzenie wykresu kołowego w arkuszu kalkulacyjnym

Cele ogólne

poznawcze:
• poznanie zalet przedstawienia danych w formie wykresu kołowego (B)
• poznanie sposobu tworzenia wykresu kołowego w arkuszu kalkulacyjnym (C);
• poznanie sposobu ustawiania kolorów na wykresie kołowym (C)
• zastosowanie umiejętności tworzenia wykresu kołowego do stworzenia własnego projektu wykresu (D);
praktyczne:
• konstruowanie wykresu kołowego z podanych danych (C);
• zapisywanie pliku do wyznaczonego folderu (B);
wychowawcze:
• koncentracja uwagi podczas wykonywania ćwiczeń;
• aktywny udział w lekcji;
• dbanie o estetykę tworzonych prac.
Środki dydaktyczne: zestaw sprzętu komputerowego oraz pomoce:
• prezentacja komputerowa przygotowana przez nauczyciel w programie PowerPoint na temat Tworzenia wykresu kołowego w programie Microsoft Excel;
• arkusz kalkulacyjny przygotowany przez nauczyciela w programie Microsoft Excel dotyczący tworzenia wykresu kołowego
• ćwiczenia do wykonania wydrukowane na kartkach dla każdego stanowiska komputerowego
• notatka do zeszytu omawiająca w punktach jak tworzy się wykres kołowy w arkuszu kalkulacyjnym - wydrukowana na kartkach dla każdego ucznia
Metody lekcji: praktycznego działania
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Przebieg lekcji

|Ogniwa lekcji |Czynności uczniów |Czynności nauczyciela |Cele |
| | | |operacyjne|
| |docelowe |zadania dydaktyczne | | |
|Wstępna |poznanie celu lekcji |sformułowanie tematu lekcji i zapisanie go w zeszycie|wyjaśnia, co jest celem lekcji |A |
|Główna |wprowadzenie – dlaczego |otworzenie prezentacji komputerowej przygotowanej |poleca uczniom otworzyć i obejrzeć | |
| |stosujemy wykresy kołowe? |przez nauczyciela pt. Porównanie |prezentację pt. Porównanie | |
| | |uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela |zadaje pytania uczniom |B |
| | | |poleca uczniom otworzyć prezentację z| |
| |zapoznanie ze sposobem |otworzenie prezentacji komputerowej przygotowanej |pulpitu i uważnie jej wysłuchać | |
| |tworzenia wykresu w programie |przez nauczyciela pt. Wykresy kołowe2 | | |
| |Excel |krótkie omówienie prezentacji | | |
| | | | |C |
| | | |podaje zadanie do wykonania w M. | |
| |zastosowanie kreatora wykresów|otwierają plik o nazwie ZAKUPY i tworzą wykres kołowy|Excel | |
| | |zgodnie z podanymi wskazówkami | | |
| | | | | |
| |zapoznanie ze sposobem |otwierają plik o nazwie ZMIANA KOLORÓW i dokonują |podaje zadanie do wykonania w M. | |
| |ustawienia kolorów na wykresie|zmian w kolorach zgodnie z podanymi wskazówkami |Excel | |
| |kołowym | | |C |
| |podanie notatki do zeszytów |wklejają podane notatki do zeszytów | | |
| | | |rozdaje gotowe notatki do wklejenia | |
| |stworzenie własnego projektu |otwierają pusty plik i tworzą samodzielnie projekt | | |
| |wykresu kołowego |danych w formie tabeli, z których tworzą następnie |podaje zadanie do samodzielnego | |
| | |wykres kołowy |wykonania |C |
| | | |nadzoruje pracę uczniów | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | |D |
|Końcowa |podsumowanie lekcji i |uczniowie omawiają z jakimi narzędziami zapoznali się|ocena pracy uczniów | |
| |utrwalenie wiadomości |na tej lekcji | | |
|Praca domowa |podstawowa |poszukać w gazetach wykresy kolumnowe i przynieść na |podanie zadania domowego | |
| | |następną lekcje | |A |