Dodaj publikację
Autor
magdalena nowak
Data publikacji
2014-08-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
13

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Edukacja przyrodnicza Zielone serce.
 Pobierz (doc, 40,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKTESU EDUKACJI PRZYRODNICZEJ

PROWADZĄCA: MAGDALENA NOWAK

Temat zajęć: „Zielone serce”

Cele:

• Kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą, uwrażliwianie na jej piękno i konieczność jej poszanowania

• Rozbudzanie ciekawości poznawczej poprzez wielozmysłowe doświadczenia

• Kształtowanie właściwych postaw oraz świadomości ekologicznej

• Zapoznanie z kolejnymi etapami produkcji papieru

Metody:

• Słowna

• Pokazowa

• Czynna

Formy:

• Indywidualna

• Grupowa

Pomoce: różnego rodzaju przedmioty wykonane z drewna, opowiadanie „Skąd się wziął papier”, gazety, ilustracje do opowiadania, płyta CD z odgłosami przyrody, masa papierowa.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa typu zaczarowany worek „Oblicza papieru”. Nauczyciel prosi kolejno dzieci o wyciągnięcie z „Zaczarowanego worka” różnych przedmiotów. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, co łączy wszystkie te przedmioty.

2. Wysłuchanie opowiadania ilustrowanego przez nauczyciela „Skąd się wziął papier?” Łukasza Klesyka.

Pierwszymi ,,notatkami” były skały i ściany jaskiń. Pisano na nich i rysowano kamieniami lub ostro zakończonymi kośćmi zwierząt. Potem ludzie wpadli na pomysł,

że można pisać na kawałkach wysuszonej kory, na drewnianych tabliczkach, na liściach

albo … skorupkach glinianych naczyń. Podobno jeden ze starożytnych uczonych rozbił

wszystkie garnki, jakie miał w domu, bo nie mógł znaleźć żadnych innych glinianych

skorup, które nadawałyby się do zapisywania…

Potem pisano na tablicach z drewna lub z metalu. Były one jednak ciężkie, a

zapisanie jednej strony trwało bardzo długo. Wymyślono, więc gliniane tabliczki. Gdy

glina była miękka pisano na niej drewnianymi rylcami, a potem wypalano tabliczkę w

ogniu, by była twardsza i bardziej trwała.

Papirus wynaleźli starożytni Egipcjanie. Wyrabiali go z włókien rośliny, o tej

samej nazwie. Papirus przypominał nasz papier, ale można było na nim pisać tylko z

jednej strony. Był jednak bardzo sztywny, łatwo się łamał i kruszył. Nawijano, więc

papirusową książkę na dwie pałeczki, a podczas czytania odwijano. Na papirusie

pisano atramentem z wody i sadzy, który łatwo dawał się zmywać a nawet … zlizywać

językiem. Pergamin, który zastąpił papirus, to cieniutka i odpowiednio przygotowana

skóra zwierzęca. Okazał się lepszy od papirusu, bo można było na nim pisać z dwóch

stron. Można, więc było z niego robić prawdziwe książki. Papier, wyrabiany z drewna,

wynaleźli Chińczycy ok. 2000 lat temu. W 1000 lat później dotarł do Europy. Był tani,

wygodny i produkowało się go szybko. Wkrótce stał się bardzo popularny.

3. Zabawa ruchowa z elementami rzutu „Papierowa koszykówka”. Dzieci wykonują papierowe piłki z makulatury. Ćwiczenie polega na trafieniu do wyznaczonego celu.

4. Film /historyjka obrazkowa/ „Jak powstaje papier?”. Dzieci zapoznają się z poszczególnymi etapami produkcji papieru.

Pogadanka na temat potrzeby szanowania i dbania o drzewa.

CZĘŚĆ ZAJĘĆ W ...