Dodaj publikację
Autor
Dorota Banko - Starzyk
Data publikacji
2014-08-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
30

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Celem lekcji jest poznanie właściwości powietrza. Lekcja w sposób prosty i ciekawy udowadnia dzieciom, że chociaż go nie widać to powietrze istnieje i ma pewne charakterystyczne cechy.
 Pobierz (doc, 56,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI

Klasa: IV

Data: 11.02. 2014

Temat: Powietrze i jego właściwości

Cel ogólny:
• poznanie właściwości powietrza
Cele operacyjne:

Uczeń zna:
• pojęcia: atmosfera, powietrze
• cechy powietrza i główne gazy wchodzące w skład powietrza
Uczeń rozumie:
• znaczenie powietrza w przyrodzie
Uczeń potrafi:
• wykonać i opisać proste doświadczenia wykazujące istnienie powietrza i jego cechy.

Metody i formy: pogadanka, praca z podręcznikiem, doświadczenie, metoda ćwiczeń, indywidualna

Środki dydaktyczne: podręcznik, szklana miska z wodą, szklanka, zapałki, plastikowy kubek z dziurką w dnie, świeczka

FAZA WSTĘPNA

1. Sprawy organizacyjno- porządkowe.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.
3. Zapisanie tematu lekcji: „Powietrze i jego właściwości”

FAZA REALIZACYJNA

1. Nauczyciel wyjaśnia pojęcie atmosfera. Prosi o zanotowanie definicji.
2. Nauczyciel zadaje pytanie: "Czy powietrze widać?". Chętni uczniowie udzielają odpowiedzi.
3. Nauczyciel zadaje pytanie: "Jak sprawdzić, czy powietrze naprawdę istnieje?" i prosi wybranych uczniów o przeczytanie na głos instrukcji doświadczenia nr 18 (str.58- podręcznik).
4. Następnie nauczyciel wyznacza dwóch uczniów do wykonania pierwszej części doświadczenia.
5. Uczniowie po przeprowadzeniu doświadczenia zapisują wyniki obserwacji na tablicy.
6. Kolejny wyznaczony uczeń wykonuje drugą część doświadczenia 18.
7. Ponownie wyniki obserwacji notowane są na tablicy.
8. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania wyników obserwacji. Uczniowie notują wyniki i wnioski do zeszytu.
9. Następnie nauczyciel prosi wybranego ucznia o przeczytanie instrukcji do doświadczenia nr 19 (str.59 -podręcznik). Następnie nauczyciel wykonuje to doświadczenie w formie pokazu. Wnioski uczniowie zapisują do zeszytu.
10. Nauczyciel omawia skład powietrza.

FAZA PODSUMOWUJĄCA

1. Dokończenie zapisu notatki w zeszycie.
2. Uczniowie wraz z nauczycielem dokonują krótkiego podsumowania i powtórzenia poznanego materiału.
3. Ocena pracy uczniów. (plusy dla najbardziej aktywnych)
4. Zadanie pracy domowej. Nauczyciel rozdaje uczniom Kolorowankę przedstawiającą procentowy skład powietrza w atmosferze.

Załącznik:

1) Notatka:

• Atmosfera to gazowa powłoka Ziemi złożona z mieszaniny gazów zwanej powietrzem.

• Doświadczenie 18
Wnioski: Powietrze istnieje, jest niewidoczne, nie ma barwy, smaku, zapachu. Powietrze znajduje się wszędzie wokół nas wypełniając wolną przestrzeń.

Doświadczenie 19
• Wnioski: Świeczka zgasła, ponieważ zużyła się część powietrza a dokładnie tlen. Tlen bierze udział w spalaniu.

• W skład powietrza wchodzą następujące gazy:
- azot 78 %
- tlen 21 %
- inne gazy w tym dwutlenek węgla, para wodna, argon 1%

2) ZADANIE DOMOWE

Pokoloruj zgodnie z instrukcją i odpowiednio opisz składniki powietrza:
- 78% A_ _ _ # (kolor czerwony)
- _ _ % TLEN * ( kolor niebieski)
-1 % DWUTLENEK _ _ _ _ _ + (kolor czarny)

# |# |# |# |# |# |# |* |* |* | |# |# |# |# |# |# |# |* |* |* | |# |# |# |# |# |# |# |# |* |* | |# |# |# |# |# |# |# |# |* |* | |# |# |# |# |# |# |# |# |* |* | |# |# |# |# |# |# |# |# |* |* | |# |# |# |# |# |# |# |# |* |* | |# |# |# |# |# |# |# |# |* |* | |# |# |# |# |# |# |# |# |* |* | |# |# |# |# |# |# |# |# |* |+ | |[pic]