Dodaj publikację
Autor
Anna Makowska
Data publikacji
2014-08-11
Średnia ocena
5,00
Pobrań
44

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zamieszczony przeze mnie konspekt lekcji przyrody łączy w sobie elementy korelacji międzyprzedmiotowej - historii i matematyki. Przeznaczony jest do przeprowadzenia lekcji w klasie V do serii "Tajemnice przyrody".
 Pobierz (doc, 2,9 MB)

Podgląd treści


Przedmiot: przyroda
Typ szkoły: szkoła podstawowa
Klasa: V
Data:.

KONSPEKT

Temat: Poznajemy sposoby ochrony przyrody – podsumowanie działu.

1. Cele nauczania:
CEL OGÓLNY:
Utrwalenie wiadomości dotyczących zagrożeń i ochrony przyrody.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
- wymienia źródła zanieczyszczeń gleby, wody i powietrza
- podaje przykłady działań człowieka służących ochronie przyrody
- rozpoznaje wybrane gatunki roślin i zwierząt chronionych
- definiuje podstawowe pojęcia dotyczące ochrony przyrody
- wykazuje doświadczalnie wpływ różnych substancji na wzrost i rozwój roślin
Treści nauczania w podstawie programowej: 5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.5, 6.7, 6.8,

2. Zasady nauczania:

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
- karty opisu doświadczeń (załącznik 1 i 2)
- karteczki z nazwami roślin i zwierząt chronionych
- karteczki z pojęciami do wyjaśnienia
- karty pracy

METODY:
- gra dydaktyczna
- rozmowa kierowana

FORMY PRACY:
Praca zbiorowa jednolita:
- praca w grupach
- praca z całą klasą

Faza wprowadzająca:
Wyjaśnienie zasad pracy na lekcji, podział uczniów na grupy, wybór liderów grup.
1. Omówienie i zanotowanie wyników doświadczeń z poprzednich lekcji.
a) Doświadczenie „Badanie stanu czystości gleby” (doświadczenia są opisane w podręczniku do serii Tajemnice przyrody).
b) Doświadczenie „Czy sól i detergenty wpływają na wzrost i rozwój roślin?
Uczniowie w grupach prowadzą obserwacje wyhodowanych roślin i formułują wnioski.

Faza realizacyjna:

I. Uczniowie pracując w zespołach wypełniają tabelę – zadanie 1 (karta pracy), a następnie liderzy grup prezentują informacje. Grupa, która pierwsza ukończy pracę i zgłosi się otrzymuje 1 punkt. Jeżeli grupa w sposób poprawny wypełniła wskazany fragment tabeli również uzyskuje 1 punkt. Pozostałe osoby sprawdzają wypowiedzi kolegów i ewentualnie je uzupełniają (za uzupełnienie informacji grupa, która zgłosi poprawki otrzymuje 1 punkt).

II. Wyjaśnianie pojęć – uczniowie wykonują zadanie 2 w karcie pracy. Grupy losują przygotowane przez nauczyciela pojęcia: kwaśne opady, smog, ochrona gatunkowa, ochrona gatunkowa ścisła, ochrona gatunkowa częściowa, samooczyszczanie się przyrody, pomnik przyrody, park narodowy. Przedstawiciele zespołów prezentują je całej klasie, a za poprawne wyjaśnienie grupa otrzymuje 2 punkty, niepełne – 1 punkt.
III. Rozpoznawanie gatunków chronionych – uczniowie wykonują zadanie 3 z karty pracy. Każda grupa otrzymuje komplet zdjęć i osobno komplet podpisów. Zadaniem grup jest przyporządkowanie do zdjęć właściwych nazw organizmów chronionych. Za każde poprawne rozpoznanie grupa otrzymuje 2 punkty.
IV. Zadanie dla wszystkich grup.
Puszka po napojach rozkłada się 150 lat. Jeżeli dzisiaj zakopalibyśmy taką puszkę w ziemi to w którym roku ulegnie ona całkowitej degradacji. Jaki to będzie wiek? (2 punkty za poprawne rozwiązanie)

Faza podsumowująca:
1. Podsumowanie punktów zdobytych przez poszczególne zespoły.
2. Ocena pracy zespołów.

MATERIAŁY POMOCNICZE DO LEKCJI:

OBSERWACJE:

|Rodzaj gleby |Liczba roślin ...