Dodaj publikację
Autor
Anna Makowska
Data publikacji
2014-08-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
8

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt jest przeznaczony do przeprowadzenia lekcji przyrody w klasie IV do serii Tajemnice przyrody.
 Pobierz (doc, 39,5 KB)

Podgląd treści


Przedmiot: przyroda
Typ szkoły: Szkła Podstawowa
Klasa: IV
Data:.

KONSPEKT

Temat: Poznajemy wodne środowisko życia.

1. Cele nauczania:
CEL OGÓLNY:
Interpretowanie zjawisk przyrodniczych i kształcenie postawy zgodnej współpracy w grupie.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
– klasyfikuje zasoby wody Ziemi
– podaje przykłady organizmów żyjących w środowisku wodnym
– pokazuje na globusie położenie zbiorników wód słonych i słodkich
– porównuje ilość wody słonej i słodkiej na Ziemi

2. Zasady nauczania:

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
1. globusy, film na płycie dołączonej do podręcznika pt.: ,,Wodne środowisko życia”
METODY:
- gra dydaktyczna
- praktyczna – ćwiczenia uczniowskie
- rozmowa kierowana
FORMY PRACY:
Praca zbiorowa jednolita:
- praca w grupach (w parach)
- praca z całą klasą

3. Tok lekcji:

2. Czynności organizacyjne

Sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.

3. Faza realizacyjna.

1. Wykorzystując globusy uczniowie w parach wykonują następujące zadania:

➢ Na podstawie globusa oceńcie wielkość obszarów wodnych w porównaniu z obszarami lądowymi. Których jest więcej?
➢ Na podstawie rysunku 3 w podręczniku (s.172) sformułujcie wnioski dotyczące wielkości środowiska wód słodkich i środowiska wód słonych na Ziemi.

4. Prezentacja pracy grupowej przez przedstawicieli poszczególnych zespołów.

5. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:

➢ Jaka woda – słodka czy słona- ma większe znaczenie dla człowieka?
➢ Skoro woda słodka ma większe znaczenie dla człowieka, a jest jej tak mało, to należy o nią dbać i oszczędzać. Jakie znacie sposoby oszczędzania wody?

6. Prezentacja filmu z płyty dołączonej do podręcznika pt.: ,,Wodne środowisko życia”

6. Wykonanie ćwiczeń 1,2, i 3 s.55 z ,,Zeszytu ćwiczeń część 2”.

4. Podsumowanie.

Gra dydaktyczna. Zasady zabawy są podobne jak w grze w ,,kółko i krzyżyk”, dwie wybrane osoby na tablicy starają się jako pierwsze ułożyć swój znaczek w jednej linii, nie ma znaczenia czy linia ta będzie prosta czy po skosie. Postawienie znaczka musi być poprzedzone udzieleniem poprawnej odpowiedzi na zadane pytanie. W przypadku udzielenia odpowiedzi błędnej ruch gracza przepada na korzyść przeciwnika. Wygrywa ta osoba która jako pierwsza skreśli swoje znaczki w jednej linii.
Grę można ponowić dla kolejnej, chętnej do wzięcia w niej udziału pary uczniów.

1 2 3

4 5 6

7 8 9

Pytania do zabawy:

1) W jaki ogólny sposób dzielimy środowisko wodne?
2) Jaką powierzchnię Ziemi pokrywa woda?
3) Jakie znaczenie ma woda?
4) W jakiej części woda wchodzi w skład ciała człowieka?
5) Jaką część wszystkich zasobów wody stanowią wody słone?
6) Jaką część wszystkich zasobów wody stanowią wody słodkie?
7) Jaka część wody słodkiej zgromadzona jest w lodowcach?
8) Wymień typowe zwierzęta wodne.
9) Co jest zaliczane do ...