Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Przedmiot: przyroda
Typ szkoły: Szkła Podstawowa
Klasa: IV
Data:.
KONSPEKT
Temat: Poznajemy warunki życia w jeziorze.
1. Cele nauczania:
CEL OGÓLNY:
Poznanie zmieniających się wraz z porami roku warunków życia w jeziorze.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
- wymienia czynniki mają największy wpływ na życie roślin i zwierząt w jeziorze
- omawia warunki życia w jeziorze w zależności od pory roku
- wyjaśnia wpływ mieszania się wód na życie organizmów wodnych
- z podanych organizmów układa łańcuch pokarmowy w jeziorze
2. Zasady nauczania:
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
karty pracy, tabele do wklejenia do zeszytu, karteczki (ogniwa) do ułożenia łańcuchów pokarmowych, tabela zbiorcza do powieszenia na tablicę, płyta multimedialna „Tajemnice przyrody 5”, materiały pomocnicze (ilustracje i teksty) dotyczące wyglądu jeziora i warunków panujących pod wodą w określonej porze roku
METODY:
- burza mózgów
- rozmowa kierowana
- praca z tekstem
- gra dydaktyczna
- eksponująca - film
FORMY PRACY:
Praca zbiorowa jednolita:
- praca w grupach (trzyosobowych) i w parach
- praca z całą klasą
3. Tok lekcji:
1. Czynności organizacyjne
Sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
2. Faza realizacyjna.
1. Krótkie przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji.
2. Burza mózgów – uczniowie wymieniają czynniki środowiska mające wpływ na życie
organizmów wodnych.
3. Praca w grupach.
➢ Uczniowie w grupach ustalają, jakie czynniki mają największy wpływ na życie roślin, a jakie na życie zwierząt w jeziorze. Liderzy grup prezentują otrzymane wyniki na forum klasy (zadanie 1 z karty pracy).
3. Prezentacja multimedialna – płyta „Tajemnice przyrody 5”
5. Praca w grupach.
➢ Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadania 2 w karcie pracy, dotyczącego wpływu pór roku na zmianę warunków życia w jeziorze. Każda grupa otrzymuje materiały pomocnicze (ilustracje i teksty) dotyczące wyglądu jeziora i warunków panujących pod wodą w określonej porze roku.
Grupa 1 – wiosna
Grupa 2 – lato
Grupa 3 – jesień
Grupa 4 - zima
Każda z grup prezentuje swoje wyniki na forum klasy a nauczyciel zapisuje je w tabeli zbiorczej.
Uczniowie otrzymują zmniejszoną wersję tabeli zbiorczej, którą uzupełniają i wklejają do zeszytu.
6. Praca w parach.
Uczniowie układają łańcuchy pokarmowe z otrzymanych od nauczyciela elementów (ogniw), które należy dopasować kształtem.
4. Podsumowanie.
Gra dydaktyczna. Zasady zabawy są podobne jak w grze w ,,kółko i krzyżyk”, dwie wybrane osoby na tablicy starają się jako pierwsze ułożyć swój znaczek w jednej linii, nie ma znaczenia czy linia ta będzie prosta czy po skosie. Postawienie znaczka musi być poprzedzone udzieleniem poprawnej odpowiedzi na zadane pytanie. W przypadku udzielenia odpowiedzi błędnej ruch gracza przepada na korzyść przeciwnika. Wygrywa ta osoba która jako pierwsza skreśli swoje znaczki w ...