Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji
1. Tytuł lekcji
|Po co nam narządy zmysłów? |
2. Cele przeprowadzenia lekcji
|uczeń: |
|a) wiadomości: |
|Wymienia narządy zmysłów u człowieka |
|Podaje elementy budowy oka, nosa, skóry, ucha |
|Zna zasady przeprowadzania doświadczeń biologicznych |
|b) umiejętności: |
|Wykazuje znaczenie narządów zmysłów w życiu człowieka |
|Formułuje wnioski z doświadczeń biologicznych |
|Wykonuje doświadczenie biologiczne posługując się instrukcją |
|c) – postawy |
|Aktywnie współpracuje z grupą przy realizacji powierzonych zadań |
|Wykazuje zainteresowanie budową organizmu człowieka |
3. Przebieg lekcji wraz z jej poszczególnymi etapami i szczegółowym opisem eksperymentów oraz ćwiczeń z uczniami.
|Fazy lekcji |Czynności nauczyciela |Czynności uczniów |
|Faza wprowadzająca |Wita uczniów, odczytuje listę obecności Sprawdza wiedzę|Ro Rozwiązują, następnie wspólnie z |
| |uczniów z ostatnich dwóch tematów dotyczących budowy i |nauczycielem sprawdzają poprawność wykonania |
| |funkcjonowania narządów zmysłu- uczniowie otrzymują |krzyżówki |
| |krzyżówkę |Po Poznają zasady pracy na lekcji |
| |Podaje nowy temat lekcji- Po co nam narządy zmysłów? | |
| |Dzieli klasę na 3 zespoły(losowanie kartek z kapelusza z| |
| |3 rożnymi znakami – oko, ucho, język) | |
| |Przedstawia zasady pracy na lekcji powtórzeniowej , | |
| |zasady pracy w grupie której uczniowie mają wybrać | |
| |lidera- przedstawi wyniki doświadczenia grupy, | |
| |sekretarza- będzie zapisywał wyniki, 4 osoby obsługujące| |
| |doświadczenie według instrukcji | |
| | | |
| | | |
| | | |
| |Obserwuje , kontroluje , pomaga uczniom w poprawnym |Wykonują polecone im zadania. Wyciągają wnioski|
|Faza realizująca |wykonywaniu doświadczeń. |z doświadczeń. Przez kolejne 15 minut |
| |Słucha prezentowanych wyników. |przedstawiają swoja pracę całej klasie. |
|Faza podsumowująca |Prosi ochotników o prezentacje przygotowanej prezentacji|Ochotnicy przedstawiają przygotowaną wcześniej |
| |multimedialnej |prezentację multimedialna dotyczącą złudzenia i|
| | |iluzji optycznych. Uczniowie próbują rozwiązać |
| | |optyczne zagadki. |
| | | |
Krzyżówka z fazy wstępnej
| | | | | |
|1 |20 cm |8 cm | | |
|2 |15 cm |6 cm | | |
|3 |10 cm |4 cm | | |
|4 |5 cm |2 cm | | |
Wykonanie doświadczenia: Osobie z zawiązanymi oczami dotykamy równocześnie końcami ołówków w dwóch miejscach skóry ( miejsce i odległość między ołówkami podane w tabeli) prosimy o informacje ile poczuł ukłuć, liczbę zapisujemy. Doświadczenie wykonujemy dwa razy.
Grupa 2 Jak ważny jest zmysł równowagi
Zestaw: kartka z bloku z narysowanym dużym czerwonym kołem o średnicy10 cm, kij 80 cm
Wykonanie doświadczenia: Jedna osoba staje w odległości długości ręki i kija od ściany. Na ścianie na wysokości 2m znajduje się przymocowana kartka z czerwonym kołem. Osoba wskazuje kijem środek koła, następnie trzymając w ręce opuszczony kij obraca się wokół własnej osi wykonując 20 szybkich obrotów. Zatrzymuje się i próbuje wskazać kijem środek koła. Czynność tę powtarza jeszcze dwa razy. Pozostałe osoby w grupie kontrolują dokładność wskazania środka koła, mierząc odległości linijką. Sekretarz zapisuje wyniki. Doświadczenie wykonujemy dwa razy.
Grupa 3 Smaki ...