Dodaj publikację
Autor
Data publikacji
2014-08-25
Średnia ocena
5,00
Pobrań
43

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z wychowawcą.
 Pobierz (docx, 16,2 KB)

Podgląd treści

OBSERWACJA ZAJĘĆ Z WYCHOWAWCĄ W KLASIE IVA

Temat: Bawimy się bezpiecznie, przyjemnie i kulturalnie.

Cele lekcji:

- kształtowanie umiejętności bycia świadomym współodpowiedzialności za bezpieczeństwo w szkole i na majówce spędzanej z rówieśnikami,

- kształtowanie umiejętności tworzenia zasad zachowania się uczniów w szkole i na majówce.

Formy pracy:

- praca z całą klasą,

- praca w grupach.

Metody pracy:

- burza mózgów,

- dyskusja.

I Część wstępna:

- powitanie, sprawdzenie obecności, usprawiedliwienia,

II Część właściwa:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Nauczyciel podaje cel lekcji: Chciałabym, abyście po tej lekcji byli świadomi tego, że wzajemne bezpieczeństwo w szkole, czy na zbliżającym się spotkaniu klasowym, zależy od nas wszystkich. Aby czuć się bezpiecznie, potrzebujemy znać kilka zasad, które temu towarzyszą, kilka praw a jednocześnie obowiązków związanych z tymi prawami

Jakie uczniowie mają w szkole prawa? – podział na grupy

Moje prawa:

Prawa uczniów zapisywane są na tablicy ( w tym również to, które z punktu widzenia lekcji jest najważniejsze: Mam prawo do tego, aby czuć się bezpiecznie)

Nauczyciel zapisuje:

MOJE PRAWO:

CZUĆ SIĘ BEZPIECZNIE

(Co to znaczy?)

Jakie warunki muszą być spełnione, aby to prawo było możliwe do realizacji?

MÓJ OBOWIĄZEK:

Nauczyciel zapisuje pomysły uczniów na tablicy.

Czy w szkole uczniowie zawsze się tak zachowują?

Co zatem stanie się , jak uczeń łamie swoje obowiązki?

Co stanie się jak uczeń będzie miał dużą liczbę punktów ujemnych?

Przed nami majówka i spotkanie klasowe przy ognisku. Czy na takim spotkaniu również powinniśmy przestrzegać zasad?

Spróbujmy więc ustalić jak powinniśmy się zachowywać na takim spotkaniu.

Dyskusja – pomysły uczniów zapisywane są na tablicy

Słuchają

Uczniowie w grupach zapisują swoje prawa (prawo do nauki, wyrażania swojego zdania bez obrażania innych, uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych, reprezentowania szkoły w konkursach, do odpoczynku w czasie przerw, do jawnej oceny, do poczucia bezpieczeństwa)

Odpowiadają (Czuć się dobrze w miejscu, w którym jestem, wiem, że nic mi nie grozi)

Odpowiadają (nie biegam, nie krzyczę, nie podstawiam nogi kolegom, nie biję, nie przezywam, ostrożnie schodzę po schodach prawą stroną)

Odpowiadają (nie)

Odpowiadają (punkty ujemne)

Odpowiadają (zachowanie naganne, przeniesienie do innej klasy, szkoły, upomnienie dyrektora, wezwanie rodziców)

Słuchają

Odpowiadają (tak)

Odpowiadają (nie oddalamy się od grupy, nie śmiecimy, nie niszczymy przyrody i obiektów, odzywamy się do siebie z szacunkiem, nie potrącamy się, nie przepychamy się, nie wyśmiewamy się z kolegów, nie oszukujemy)

III. Zakończenie:

- podsumowanie lekcji – Aby czuć się bezpiecznie, to wszyscy musimy przestrzegać pewnych zasad i zacząć od siebie.

- przypomnienie o dniu wolnym od zajęć dydaktycznych – 2 maja - piątek