Dodaj publikację
Autor
Aneta Kwiatkowska
Data publikacji
2014-08-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
87

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla klasy III szkoły specjalnej przeznaczony dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.
 Pobierz (doc, 48,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć

Temat ośrodka tygodniowego: Nadchodzi zima.
Temat ośrodka dziennego: Ubieramy się cieplej.
Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna.
Miejsce zajęć: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Mławie.
Data: 27.11.2013 .
Czas trwania : jednostka czterogodzinna.
Uczestnicy: Oddział dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną
w stopniu umiarkowanym i znacznym – kl. IIIc
Prowadząca: Aneta Kwiatkowska.

Cele ogólne:
- rozwijanie twórczego myślenia podczas rozwiązywania zagadek;
- doskonalenie słuchu fonematycznego;
- wyzwalanie pozytywnych emocji podczas zabaw;
- doskonalenie umiejętności samodzielnego ubierania się;
- kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowej;
- rozwijanie twórczej ekspresji (ruchowej);
- wdrażanie do estetycznego wykonania pracy;
- wdrażanie do zachowań prozdrowotnych;
- uświadomienie konieczności ubierania się stosownie do warunków
atmosferycznych występujących o danej porze roku.

Cele operacyjne:
- wymienia dni tygodnia i nazwy miesięcy, ustala ich kolejność.
- zaznacza swoją obecność na liście obecności.
- potrafi wymienić pory roku i cechy charakterystyczne dla aktualnej pory roku.
- dokonuje obserwacji stanu pogody.
- segreguje ubrania zgodnie z podanym celem przynależności – ubrania letnie i ubrania zimowe.
- rozwiązuje zagadki słowne.
- wskazuje rozwiązanie zagadki - wybiera odpowiedni element garderoby będący rozwiązaniem zagadki.
- nakleja elementy garderoby na sylwetkę chłopca.
- wie, co oznacza „para” i odnajduje w zbiorach części garderoby przedmioty złożone z dwóch dopełniających się elementów.
- doskonali orientację w schemacie własnego  ciała, kojarzy element garderoby z odpowiednią częścią ciała.
- przelicza elementy w zakresie 10.
- słucha i wykonuje polecenia nauczyciela.
- koloruje, składa, nakleja, pisze samodzielnie lub po śladzie.
- porządkuje miejsce pracy.
- aktywnie uczestniczy w zabawie, przestrzega norm i zasad.

Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna

Metody pracy:
- słowna (rozmowa kierowana, objaśnianie).
- poglądowa
- praktycznego działania.

Środki dydaktyczne:
tablica obecności, etykiety z imionami, etykiety z dniami tygodnia, miesięcy, datą i porami roku, obraz graficzny symbolizujący aktualną porę roku i miesiąc, obraz graficzny symbolizujący aktualną pogodę, karty pracy przedstawiające: szafy do segregowania ubrań letnich i zimowych, sylweta chłopca, papierowe chłopięce ubrania, zagadki, karty pracy z parami butów, kredki, zeszyty, ołówki, klej, etykiety z imieniem i nazwiskiem, soczki owocowe, cukierki

Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne.
• Powitanie z dziećmi piosenką na melodii „Panie Janie”.
• Przypomnienie nazw pór roku, ustalenie aktualnej pory roku.
• Przypomnienie nazw miesięcy, ustalenie nazwy bieżącego miesiąca.
• Próba określenia aktualnego dnia miesiąca z pomocą nauczyciela.
• Przypomnienie nazw dni tygodnia, ustalenie dnia tygodnia.
• Obserwacja zmian przyrodniczych i analiza stanu pogody – prowadzenie kalendarza pogody na tablicy.
• Sprawdzenie listy obecności, zaznaczenie obecności na odpowiedniej liście odpowiednim znaczkiem.
• Zapisanie lub wklejenie wszystkich informacji na temat aktualnego dnia w zeszycie.
• Zabawa ruchowa „Jestem Pani Jesień”
• Wprowadzenie do tematu zajęć
- rozmowa o temperaturze na zewnątrz,
- czy robi się cieplej czy zimniej?,
- jak powinniśmy się ubierać?

Zajęcia właściwe.
1. Wspólne ...