Dodaj publikację
Autor
Aneta Kwiatkowska
Data publikacji
2014-08-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
60

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia rewalidacyjne uczniowie upośledzeni w stopniu umiarkowanym i znacznym z klasy I PdP a.
 Pobierz (doc, 46,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć

Temat: Siała baba mak.
Przedmiot: Usprawnianie psychoruchowe – zajęcia rewalidacyjne.
Miejsce zajęć:
Data: 27.05.2013.
Czas trwania : 60 minut.
Uczestnicy: uczniowie upośledzeni w stopniu umiarkowanym i znacznym
z klasy I PdP a.
Prowadząca: Aneta Kwiatkowska.

Cele ogólne:
- usprawnianie funkcji wzrokowych,
- usprawnianie funkcji słuchowych.

Cele operacyjne: 
Uczeń:
- układa obrazek z części,
- dobiera obrazki do pary,
- odnajduje, zakreśla, czyta i przepisuje wyrazy,
- zapamiętuje krótki wierszyk,
- dzieli zdania na wyrazy i sylaby,
- liczy wyrazy i sylaby w zdaniu,
- zapisuje wyraz sylabami,
- określa miejsce sylaby w wyrazie,
- bierze aktywny udział w zajęciach,
- współpracuje w grupie,
- utrzymuje porządek na miejscu pracy.

Metody pracy: rozmowa dydaktyczna kierowana, praktycznego działania.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: pocięte kartki pocztowe, tablice do różnicowania figur, rozsypanki literowe, klocki, kartoniki z cyframi, patyczki, kartki z wyrazami i sylabami, cukierki, nożyczki.

Przebieg zajęć:

1. Układanie obrazków z pociętych części bez wzoru.
Uczniowie otrzymują pocięte na części kartki pocztowe (12 - 14 części). Samodzielnie układają bez wzoru. Nauczyciel kontroluje. Po zakończonej pracy wspólnie oglądają ułożone widoczki.

2. Różnicowanie figur. 
Każdy uczeń otrzymuje tablicę z 20 obrazkami.
[pic]
Uczniowie zostają poproszeni o rozcięcie tablicy na dwadzieścia pojedynczych obrazków. Nauczyciel rozdaje uczniom takie same tablice i prosi ich, aby położyli pocięte kartoniki na taki sam wzór na tablicy.
Uczniowie dobierają obrazki do pary, nauczyciel sprawdza. Uczeń, który wykonał pierwszy zadanie zostaje nagrodzony cukierkiem.

3. Zakreślanie ukrytych wyrazów, głośne odczytywanie i pisanie.
Każde dziecko otrzymuje kartkę z rozsypanką literową.

|1. A D Z I E W C Z Y N K A |
| |
|2. I K E K A Y C H Ł O P I E C |
| |
|3. K W A D R A T B N L P |
| |
|4. L P R O S T O K Ą T M F  |
| |
|5. Z C W I O S N A K L P |
| |
|6. Y O S W A K A C J E |

Uczniowie zostają poproszeni o odnalezienie ukrytych wyrazów i podkreślenie ich linią ciągłą. Następnie odczytują je głośno i zapisują obok ramki.

4. Dzieci siadają na dywanie. Zapoznanie z wierszykiem.

"Siała baba mak.
Nie wiedziała jak.
Dziadek wiedział.
Nie powiedział.
A to było tak." 

5. Praca w oparciu o poznany tekst:
- liczenie wyrazów (wrzucanie klocków do pudełka - każdy wyraz to jeden wrzucony klocek; dobieranie właściwej cyfry do wypowiedzianego zdania - nauczyciel wypowiada wers "Siała baba mak" - uczniowie podnoszą kartonik z liczbą 3, bo 3 wyrazy itp.);
- układanie i realizacja prostych sekwencji ...