Dodaj publikację
Autor
Dorota Ślesińska
Data publikacji
2014-09-08
Średnia ocena
5,00
Pobrań
112

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstawiam scenariusz zajęć logopedycznych w zakresie doskonalenia i utrwalenia poprawnej wymowy głoski cz w wyrazach wraz z załącznikami.
 Pobierz (docx, 2,2 MB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć logopedycznych w przedszkolu

Temat : Doskonalenie i utrwalenie poprawnej wymowy głoski cz w wyrazach

Cel główny:

utrwalenie poprawnej artykulacji głoski cz w nagłosie, wygłosie i śródgłosie wyrazów

Cele szczegółowe:

usprawnianie motoryki narządów mowy

kontrolowanie prawidłowego wdechu nosem i wydechu ustami

nabywanie umiejętności oddychania dolno żebrowo-przeponowego

wzbogacenie słownictwa

usprawnienie percepcji słuchowej i słuchu fonematycznego

usprawnienie koncentracji uwagi i pamięci

Metody:

wzrokowa

słuchowa

naśladowcza

ćwiczeń praktycznych

P. Dennisona

Formy pracy:

indywidualna

Pomoce:

Lustro, karta pracy z narysowanymi drzwiami i wzorami kluczy( zał. nr 1), szablony kluczy w pudełku, karta z zadaniami (zał. nr 1A) karta pracy z trasami pociągów (zał. nr 2), pisaki, karta pracy z obrazkami wyrazów zawierających w nazwie głoskę cz (zał. nr 3), karta pracy z zagadkami( zał. nr 4), obrazki do układania rymów (zał. nr 5)

Przywitanie

Zapoznanie z tematem zajęć

Część wstępna

Ćwiczenia oddechowe:

pozycja leżąca na plecach, nogi i ręce rozluźnione, dłoń spoczywa na brzuchu. Mocny wdech nosem i powolny wydech ustami

zabawa „Mecz” – kierowanie wydychanym strumieniem powietrza piłeczki pingpongowej do bramki z klocków

puszczanie mydlanych baniek

Ćwiczenia słuchowe – naśladowanie:

Kotek miauczy – miau, miau, miau

Piesek szczeka – chau, chau, chau

Rączka klapie - klap, klap, klap

Kaczka człapie – człap, człap, człap

„Klucze do zadań”- ćwiczenia narządów mowy

Dziecko otrzymuje w pudełku szablony różnych kluczy. Jego zadaniem jest dopasowywanie kluczy do wzorów znajdujących się na drzwiach na karcie pracy. Za każdorazowym połączeniem szablonu klucza ze wzorem na drzwiach, dziecko otwiera drzwi, a logopeda odczytuje ćwiczenie do wykonania:

wymawiaj na przemian głoski a-o przy maksymalnym oddaleniu od siebie wargi górnej i dolnej

dotknij czubkiem języka nos

wymawiaj głoskę i przy maksymalnym oddaleniu od siebie kącików ust i przechodź do głoski u zbliżając kąciki ust

przeciskaj język pomiędzy mocno zbliżonymi zębami

masuj brzegi języka tylnymi zębami

pokaż jak potrafisz cmokać

ssij na przemian dolna i górna wargę

namaluj kropki czubkiem języka na swoim podniebieniu (buzia szeroko otwarta)

policz czubkiem języka dolne i górne zęby od wewnątrz

naśladuj kląskając bieg konia

Część zasadnicza

Przypomnienie i demonstracja prawidłowego układu warg i języka przy artykulacji głoski cz

Zabawa artykulacyjno-rytmizująca „Dokąd jadą pociągi”

Dziecko otrzymuje kartę pracy z narysowanymi trasami pociągów jadących w góry (czerwony pociąg), nad morze (niebieski pociąg) i nad jezioro (żółty pociąg). Zadaniem dziecka jest namalowanie pisakiem trasy każdego pociągu, a podczas rysowania trasy naśladowanie odgłosu jadącego pociągu poprzez wypowiadanie sylab z głoską cz w różnym rytmie np.

cza cza, cza cza, cza cza;(2)

czu czu czu, czu czu ...