Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz hospitacji doradczo- doskonalącej z wykorzystaniem aktywizujących metod i form pracy wspomagających rozwój mowy dziecka w grupie dzieci 3 letnich
Temat: „Chora rzeka” – rozmowa kierowana na podstawie wiersza J. Papuzińskiej
Prowadząca: Dorota Ślesińska
Data: 20.05.2013.
Cel główny: Rozumienie konieczności ochrony środowiska przyrodniczego
Cele operacyjne:
Dziecko:
Słucha uważnie wiersza
Odpowiada na pytania związane z treścią wiersza
Wskazuje różnice między obrazkami
Potrafi segregować śmieci
Bierze udział w zabawach ruchowych o tematyce ekologicznej
Wie dlaczego należy chronić różne zbiorniki wodne przed zanieczyszczeniami
Wymienia korzyści płynące z wody
Potrafi mówić o pozytywnych i negatywnych odczuciach
Wykonuje pracę plastyczna o tematyce ekologicznej
Obszar: Wspieranie dzieci w rozwoju mowy, wyrażaniu poprawnym pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym.
Metody:
Słowna:
-objaśniania
-żywego słowa
aktywizujące:
-zadaniowa- samodzielnych działań
-improwizacji ruchowej
-„Burza mózgów”
Formy pracy:
indywidualna
grupowa
zespołowa
Przebieg zajęcia:
Część wstępna:
W sali znajduje się ułożona z foli rzeka. Dookoła porozrzucane są różnego rodzaju śmieci ze szkła, plastiku, papieru i metalu. W tle szumu fal dzieci słuchają wiersza J. Papuzińskiej „Chora rzeka”.
Śniła się kotkowi rzeka,
Wielka rzeka, pełna mleka…
Tutaj płynie biała rzeka.
Jak tu pusto!
Drzewo uschło...
Cicho tak-
ani ptak,
ani ważka, ani komar, ani bąk,
ani gad, ani płaz, ani ślimak,
ani żadna wodna roślina,
ani leszcz, ani płoć, ani pstrąg,
nikt już nie żyje tutaj,
bo rzeka jest zatruta.
Sterczy napis „Zakaz kąpieli”
Mętny opar nad wodą się bieli.
Chora rzeka nie narzeka, tylko czeka, czeka, czeka…..
Część zasadnicza:
Rozmowa na temat wiersza
Dlaczego w rzece i wokół niej nic nie żyło?
Jak myślicie, kto tak zanieczyścił rzekę i wszystko dookoła niej?
Kto może wyleczyć rzekę z kłopotów?
Co można zrobić, aby rzeka była zdrowa?
Praca z obrazkami- różnice
Nauczycielka zawiesza na tablicy dwa obrazki: jeden z czystą, drugi z brudną rzeką. Pyta się dzieci która rzeka do nich mówiła. Dzieci wskazują różnice między obrazkami.
Zabawa ruchowa „Mali ekolodzy”
Nauczycielka rozdaje dzieciom zawieszki w kolorze żółtym, niebieskim, zielonym i czerwonym. Z boku przygotowane są woreczki lub pudełka w tych samych kolorach. Pyta się dzieci czy lubią bawić się nad wodą. Czy chciałyby się bawić nad taką brudną rzeką jak ta tutaj w przedszkolu. Co należałoby zrobić żeby zabawa była bezpieczna i przyjemna. Zachęca dzieci aby same pomyślały kto będzie miał jakie zadanie (zadaniem dzieci jest przypomnieć sobie zasadę segregacji śmieci, kolory zawieszek mają wyznaczyć zadania). Kiedy dzieci wyzbierają i posegregują śmieci nauczyciel organizuje nad rzeką zabawy ruchowe: skoki przez rzeką ...